Ochranné štíty pomáhají zdravotníkům nejen na Hustopečsku

29. 4. 2020 · 2 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Nesedět v nouzovém stavu s rukama v klíně se rozhodla skupina dobrovolníků, která za pomoci 3D tiskáren vyrábí ve dne v noci ochranné štíty, které putují ke zdravotním pracovníkům na Kyjovsku, Břeclavsku, Hodonínsku a Hustopečsku. S naší kamerou jsme se zajeli podívat do nedalekého Kobylí vyzpovídat Marcela Mazáče, který je jedním ze skupiny dobrovolníků, kteří tuto ochrannou pomůcku vyrábějí.



„Vše to začalo u kroužku pro děti, ve kterém jsme se věnovali 3D tisku a modelování, vyrobili jsme si i robota. Začali jsme první týden v březnu, tudíž jsme stihli jen jednu hodinu. Ve středu pak přišla zpráva, že mají děti zůstat doma a jelikož jsme měli tiskárny, které neměly využití, tak jsme po domluvě s místní lékařkou začali vyrábět ochranné štíty,“ líčí začátky Marcel Mazáč.

„Ve stejné době se mi ozval jeden pán z Hodonínska a založili jsme skupinu
Kyjovsko, Břeclavsko a Hodonínsko – bojujeme proti koronaviru, a to z důvodu toho, aby nás tiskařů bylo více a mohli jsme pokrýt poptávku lékařského personálu,“ popisuje vznik dobrovolnické skupiny Mazáč. Ve skupině je přibližně 440 osob, kteří se nevěnují jen výrobě štítů, ale někteří si vzali pod svá křídla rozvoz štítů, zpracování fólií či stříhání gumiček. 

Sám Mazáč má na starosti Hustopečsko – po obcích rozváží kompletační sady. Jednou z měst, které využilo služeb šikovného IŤáka, jsou i Hustopeče. „Hustopečsko bylo jeden z prvních regionů, které bylo kompletně pokryto. Domluvili jsme se s vedením města na nákupu materiálů, abychom mohli vyrobit štíty pro potřeby nemocnice, polikliniky i menších ordinací,“ popisuje Mazáč spolupráci s Hustopečemi.

Zpočátku probíhala výroba štítů z vlastních zdrojů, nicméně jak rostla poptávka nebylo již v možnostech dobrovolníků výrobu štítu financovat z vlastních zdrojů. „Jako první se ozvala obec Kobylí, která nám poskytla materiál na výrobu. Zároveň jsme zřídili i účet, kam nám lidé zasílají peníze na nákup materiálu, za to jim moc děkujeme,“ popisuje Mazáč.

Výroba na 3D tiskárně není minutovou záležitostí, nicméně skupina si své časové skóre značně vylepšila. „Na začátku trvala výroba štítu 4 hodiny, postupně jsme to dopilovávali a nyní jsme na hodině a 37 minutách. V současné době jsme jako skupina schopni vyrobit 200 kusů denně,“ popisuje Mazáč. Jelikož jsou štíty používány v rizikovém prostředí, tak je nutné štíty dezinfikovat. „Při přímém styku by se štítová fólie měla dezinfikovat každé dvě hodiny, při nepřímém styku pak každé čtyři hodiny. Ke štítům dodáváme dvě ochranné fólie, takže by měly pokrýt celou službu,“ poukazuje na nutnost dezinfekce Marcel Mazáč.

A kolik se podařilo dobrovolníkům vyrobit a rozdistribuovat ochranných štítů? „Myslím, že do 7 000 kusů moc chybět nebude,“ pochlubil se Mazáč. Nabídka pomalu převyšuje poptávku, takže již není nutné pracovat 24 hodin denně, což Mazáč velmi kvituje: „Momentálně již nemusíme ke 3D tiskárnám vstávat, což se ze začátku dělo. A až to skončí, tak se s kolegy ze skupiny, narazíme bečku, opečeme prase a budeme vzpomínat“. 

Tak Vám přejeme, ať je to co nejdříve!

-vyh-
-nov-

odebírejte přes RSS