Neuvěřitelných 30 let funguje při Základní škole Komenského v Hustopečích kuchyně s jídelnou. Kromě několika menších investic se za celou dobu provozu nedočkala větší rekonstrukce a na jejím stavu je to znát. Stejně, jako na budově prvního stupně, který také volá po důkladné rekonstrukci. Řešení se hledalo dlouhé roky a konečně to vypadá, že se bude jednat.
„Budova školní jídelny a kuchyně má ty lepší časy dávno za sebou a dneska už technicky ani funkčně nestačí pokrýt tu kapacitu obědů, které denně vydáváme,“ popisuje stav ředitel školy Jaroslav Vysloužil, jehož slova potvrzují i kontrolní zprávy z hygieny.
Jednání o opravách budovy probíhají mezi zástupci města a školy již několik let a obě strany se shodly na tom, že na investici do kuchyně a jídelny je třeba nahlížet více koncepčně. Není totiž jediným problémem, se kterým se Základní škola Komenského potýká. „Souběžně se školní jídelnou řešíme i budovu prvního stupně, tzv. holubník, který v září oslaví 101 let od postavení. To také mnohé napovídá o jeho stavu, který nesplňuje ani základní normy. Na obě budovy jsme nechali vypracovat studie a projektová řešení, na jejichž základě jsme se všichni shodli, že nejrozumnější bude řešit areál jako celek, protože jenom cena rekonstrukce jídelny se vyšplhala k 54 milionům korun, což nás upřímně zděsilo,“ vysvětlil místostarosta Bořivoj Švásta.
Právě vysoké náklady na potřebné rekonstrukce utvrdily obě strany v tom, že nejlepším řešením je postavit pro jídelnu i první stupeň budovy zbrusu nové. Variant je v nabídce hned několik. „Máme možnost postavit první stupeň na místě dnešního odloučeného pracoviště MŠ U Rybiček, vedle Základní umělecké školy. To by ovšem znamenalo najít nové kapacity pro školku. Tady se nám otevírá možnost využít pozemek za ulicí Generála Peřiny, kde by mohla vyrůst nejen nová školka se čtyřmi třídami, ale právě i školní kuchyně, která by zásobovala obě základní školy, gymnázium, ale i zaměstnance městského úřadu a další. Nebo se může první stupeň postavit místo současné jídelny. Nebo se obě budovy postaví na novém pozemku. Původní "holubník" by se pak mohl proměnit třeba v bytový dům s městskými byty. Variant je tu opravdu hodně a teď jde jenom o to, vybrat tu nejefektivnější,“ nastiňuje možnosti místostarosta.
Stavbě nových budov nahrává i situace s financováním. Dostatek vlastních prostředků město nemá a bude se muset spolehnout na dotace. „Víme, že na dotaci potřebnou pro rekonstrukci školní kuchyně, kterou poskytuje Ministerstvo životního prostředí, v tuto chvíli nedosáhneme, protože tam jsou velmi vysoké nároky na technologie. Na výstavbu nových budou bychom dosáhnout mohli a měli, protože tam jsme schopní to dokladovat i nárůstem počtu dětí ve městě, a ty podmínky tam nejsou tak přísné,“ doufá místostarosta.
Poslední, co brání začátku výstavby je nevhodné načasování. Současné vedení města nechce schvalovat v dnešní nejisté době takto významný a finančně náročný závazek pro budoucí zastupitele. „V podstatě se nacházíme na konci volebního období a toto rozhodnutí zásadně ovlivní vzdělávací systém v Hustopečích po dobu dalších desítek let. Přijde nám proto nefér schvalovat to teď, proto si počkáme na říjen, kdy už bude rozhodovat nové zastupitelstvo. Každopádně déle již s řešením otálet nejde,“ shodují se místostarosta i ředitel školy. -nov-