Velikonoce oživují stará řemesla

25. 4. 2019 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video

Velikonoční svátky jsou spojené s řadou tradic. Zejména pondělní mrskut vyžaduje mnoho příprav. Chlapci a muži shání vrbové proutky a pletou pomlázky, dívky a ženy zdobí kraslice. Používají se nové techniky a materiály, ale i staré, lety osvědčené metody jako batikování v cibulových slupkách, drátování, škrábání nebo malování voskem. Kromě vajec pro koledníky je však třeba připravit a vyzdobit i dům nebo byt, což je pro kreativní duše příležitost k vytváření různých nápaditých dekorací. 



Paní doktorku Zdenku Strouhalovou z Hustopečí k technice paličkování přitáhlo právě velikonoční vajíčko. „Paličkování dělám už patnáct let, dostala jsem se k tomu tak, že vedle v knihovně jsem na výstavě objevila paličkované vajíčko a přes to jsem zjistila kontakt na paní Drahomíru Hrbáčkovou, která paličkuje už přes padesát let a vede kurzy. Jezdím k ní do Brna každých 14 dní,“ popsala svou cestu ke starému řemeslu paní Strouhalová.
Stará technika zhotovování plošné krajky se pro dětskou lékařku stala hlavní náplní volného času. Paličkuje téměř denně i čtyři pět hodin. Dvakrát ročně jezdí do Vamberka a Valašského Meziříčí na krajkářské trhy. Tam hledá inspiraci, shání vzory, kterým se v paličkování říká podvinek. A také si přiveze zásobu potřebných bavlněných přízí, které už běžně v galanteriích nejsou k dostání.
Příze se pomocí paliček kříží a stáčí a tím vytváří různé vazby jako například plátno, síť nebo řetízek. Čím více nití a paliček se použije, tím je vzor složitější a vyžaduje delší čas, i na drobný motiv je třeba několik hodin.
Paní Strouhalová ale nevytváří jenom velikonoční dekorace. Před Vánoci vystavovala v místní knihovně paličkované betlémy. Pokud se vám jemné paličkované motivy líbí a máte dostatek trpělivosti i zručnosti, můžete se podmanivým uměleckým řemeslem také nechat zlákat.

-kam-

 

odebírejte přes RSS