Na nadcházející víkend 23.—24. dubna vyhlásilo město Hustopeče Sbírku potravin pro Potravinovou pomoc na Hustopečsku. Kromě samotného vybírání potravin očekávají organizátoři od akce větší osvětu o této formě pomoci, aby se o ni nebáli požádat ti, kteří ji potřebují. Jak a komu je tedy tato forma pomoci určena?
Potravinová pomoc pro Hustopečsko vznikla v roce 2018 na půdě sboru Apoštolské církve v Hustopečích zásluhou tehdejšího pastora Karla Fridricha. Po jeho odchodu ji o rok a půl později převzala do správy římskokatolická farnost při kostele sv. Václava. Zde funguje dodnes a možná i kvůli pandemické krizi se stále rozrůstá počet těch, kteří tuto pomoc potřebují. „Nevím, jestli to má souvislost s pandemií, ale je fakt, že takové klienty máme. Neneštěstí od té doby, co nemáme u nás na úřadě dávkové systémy, které nyní spravuje Úřad práce, tak se k těmto případům ani nedostaneme. Oni sami se často bojí ozvat a říct si o pomoc, přestože ji potřebují,“ vysvětluje komplikovanou situaci vedoucí Sociálního odboru města Hustopeče Tomáš Laz, který se svými kolegy s organizací potravinové pomoci úzce spolupracuje.
„Jen za poslední měsíc nám přibyly čtyři rodiny, takže k dnešnímu dni pravidelně pomáháme deseti rodinám a dalším deseti jednotlivcům. Kromě těchto pravidelných klientů však máme i takové, kteří pomoci využívají občasně. Navíc sociální odbor má v péči několik dalších rodin, pro které by bylo komplikované už jen vyzvednutí těch potravin, takže jim dokonce sociální pracovníci pomoc sami rozváží,“ vypočítává seznam potřebných vedoucí Potravinové pomoci Jitka Lachmanová.
Sociální odbor k tomu však dodává, že ideálem by bylo, aby se o této formě pomoci dozvěděli všichni, kteří ji potřebují a bojí se o ni požádat, případně neví, jak na to.
To byl i důvod, proč na podzim loňského roku podpořilo Potravinovou pomoc město Hustopeče, když vyhlásilo sbírku potravin. Díky štědrosti občanů se vybralo přes 800 kilogramů, které byly pečlivě roztříděny a po dobu téměř čtyř měsíců zásobovaly organizaci tak, že nebylo nutné dojíždět do centrálního skladu Potravinové banky v Brně. „Přiznám se, že mě na té sbírce překvapilo to, jak se ujala. Byli jsme zaskočení, když jsme přišli do skladu a nemohli jsme se pohnout, všude byly plné krabice. Moc za to děkuji, “ říká Lachmanová.
Od podzimního kola uplynuly čtyři měsíce a sklad pomoci je téměř prázdný. Částečně jej během března zaplnily dary do potravinového Foodboxu v supermarketu Coop na Bratislavské ulici, který je pravidelně vybírán. „Město Hustopeče v březnu vydalo výzvu a lidé zareagovali úplně neuvěřitelně a celkem rychle se nám podařilo zásoby doplnit, takže i ten poslední měsíc jsme měli ještě z čeho rozdávat,“ usmívá se Lachmanová.
Příspěvky do Foodboxu je možné vhazovat po celý rok a stejně jako do sbírky je důležité přispívat trvanlivými potravinami. Vítané jsou konzervy i instantní polévky, těstoviny, oleje, mouky, sirupy, mléko a hygienické potřeby či potřeby pro děti. „Vybírat si určitě nebudeme, protože ti lidé, kteří si k nám pro pomoc chodí jsou vděční za všechno, takže všechno ve svobodě tak, aby z daru měli radost i dárci.“
Od jarního kola
sbírky potravin očekávají organizátoři větší osvětu o této
formě pomoci, aby se o ni nebáli požádat ti, kteří ji
potřebují. Obrátit se můžete na Sociální odbor města
Hustopeče. -nov-