Počítače vyměnily za šicí stroje

24. 3. 2020 · 3 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Z města

Nedostatek roušek trápí v současné době všechny města a instituce. Starostka města Hustopeče Hana Potměšilová využila přátelské spolupráce s obcí Boleradice a zajistila městu na dva dny tamější provizorní šicí dílnu se vším vybavením a materiálem. 


Kdybyste se ještě před čtrnácti dny zeptali pracovnic Městského úřadu v Hustopečích, co budou dělat v pondělí 23. března, pravděpodobně by odpověděly, že svoji každodenní agendu. Místo zaběhlé rutiny však dámy napříč odbory zasedly k šicím strojům v boleradickém kulturním domě a šijí roušky. 

"Já jsem byla oslovena panem Majerem právě z Boleradic, který spolu s dobrovolnicemi šil roušky pro potřeby obce. S nabídkou využití těchto prostor se čtyřmi průmyslovými šicími stroji pro potřeby Hustopečí se připojil i starosta obce Boleradice pan Antonín Vejvančický, což jsme samozřejmě rádi přijali," popisuje počátek spolupráce starostka.

Právě zaměstnankyně Městského úřadu, které v době nouzového stavu a omezení úředních hodin svoji práci vykonávají buď částečně z domu nebo ji nemohou vykonávat vůbec, se do této výzvy rády zapojily. Jako například Klára Knápková z uzavřeného Turistického informačního centra. "Ne, že bychom neměly co dělat, ale jsou to takové činnosti, které se dělají v průběhu celého roku, většinou nárazově, a teď na ně máme více času, když máme pro veřejnost zavřeno. Tady to šití bylo nutně potřeba a spěchá to, tak jsme se rády zapojily," vysvětluje.

Ze dvou pláten, které mají švadlenky k dispozici, nejdříve natrhají dvaceticentimetrové pásy. Ty putují postupně na zahnutí okrajů a stříhání. Další švadlenka udělá na rouškách sklady a ve finále se na ně přišijí šňůrky – tímto jsou roušky hotové a připraveny k balení. 

Celý postup je stejně jako všechno vybavení a materiál dílem Lubomíra Majera. "Oslovilo mě nedávno několik známých s tím, že potřebují roušky, že jich je nedostatek. A protože já tady v tom oboru průmyslového šití dělám už asi třicet let a protože mě teda hodně popudilo, za jaké ceny se roušky prodávají, tak jsem dal dal dohromady tuto malou linku, vymyslel jsem techniku i postup, přizval dobrovolníky a rozjeli jsme takovou manufakturu," seznamuje nás autor projektu.

Všechny v Boleradicích ušité i další městu darované roušky už mají svůj přesný cíl. "Dostanou je k dispozici zaměstnanci Sociálního odboru města Hustopeče, kteří budou v následujících dnech navštěvovat starší občany a nabízet jim jak roušky, tak další sociální služby. Co se takto nevyužije, tak poputuje i do Rouška Pointů," říká starostka a zároveň apeluje na obyvatele, kteří tyto pointy v lékárnách a prodejně Top optik navštěvují, aby si brali jen základní nutné množství roušek, nikoliv například 10 kusů, které mohou sloužit i ostatním obyvatelům.

Nejen zaměstnancům Městského úřadu, ale i dalším, kteří věnovali doma šité roušky patří velké poděkování. Ať už je to vietnamská komunita v čele s dobře známým Michalem, maminky a dobrovolníci, kteří šijí doma nebo například paní Novotňáková z Boleradic, která švadlenkám do dílny přinesla 110 roušek vlastní výroby. 

"Ráda bych poděkovala všem občanů, kteří šijí roušky. Stále je jich málo, ale takto je můžeme zajistit těm nejpotřebnějším. A děkuji i pracovníkům úřadu a dalších institucí a spolků, kteří v těchto nelehkých dnech velmi intenzivně pracují a spolupracují," děkuje starostka. -nov-

odebírejte přes RSS