Strach, vztek, úzkost či přibývající kila. To jsou bohužel starosti, které některé z nás provázejí již přes půl roku a samozřejmě to není nic příjemného. S naší kamerou jsme zavítali za hustopečskými odborníky a zeptali se na návod, jak se o sebe psychicky i fyzicky starat.
Současná opatření, která nás prakticky nutí zůstávat doma, mohou být náročná a frustrující. Je normální cítit se osaměle, sklesle nebo úzkostně. Bohužel nutnost pobývat doma může trvat ještě týdny a měli bychom na ni být připraveni. Zachovat si psychickou i fyzickou pohodu je důležité – pomůže nám zvládnout nadcházející chvíle co nejlépe. Například odloučení od rodiny či přátel je jedna z věcí, která na nás dopadá nejvíce. „Je potřeba se s karanténou nějak vyrovnat, ale dneska máme telefony, videokonference. Můžeme tak být v kontaktu s lidmi i jak než přímo,“ říká Jan Dufek z Ambulance klinické psychologie v Hustopečích.
Ruku v ruce se zavedenými opatřeními přichází strach i vztek. „Řada lidí může být naštvaných, že to zasahuje do jejich podnikaní, aktivit, že je to omezuje. Je to mrzuté, že nemůžeme dělat vše, co bychom si přáli. Na druhou stranu, si říkám, že spousta věcí zbývá a že to může být příležitost k tomu rozvíjet věci, které normálně neděláme nebo na ně není čas. Naplnění pak můžeme hledat v tomto,“ hledá alespoň nějaká pozitiva Dufek.
Máme již zažité denní zvyklosti, které není nejlepší ani v současném stavu měnit. „Člověk by měl zachovávat svůj životní rytmus a to, jak je zvyklý fungovat. Držet se svých zvyklostí a rituálů. Není například dobré rozvrátit svůj denní režim,“ dodává Dufek. Jako jednu z možností vidí Dufek v omezení sledování televize, sociálních sítí či radia. „Pro zachování psychického klidu je důležité filtrovat informace médií, protože není nutné pořád sledovat zprávy a počty úmrtí. Je potřeba se tomu se nějak vyhýbat a dát si například karanténu informační a mediální,“ přichází s nápadem Dufek.
Namísto sledování zpráv tak mohou nejen hustopečští například věnovat ušetřený čas péči o své fyzické blaho. „Po fyzické stránce bych doporučil cvičení, na internetu je spousta videí, podle kterých se dá cvičit. Doporučuji chodit do přírody, izolovat se od sociálních kontaktů, ale vyjít si na půlhodinovou procházku denně, aby tam byl čerstvý vzduch, který podporuje imunitu. To je určitě potřeba,“ poučil nás Pavel Furch, výživový poradce, který zároveň pracuje na Sociálním odboru města Hustopeče.
Nastal nám podzim, takže ve stravování se nevyhýbejte sezónnímu ovoci jako jsou jablka, hrušky, hrozny, vlašské ořechy. Doplnit můžete vitamín D – jak v podobě například mořských plodů či doplňků stravy. Nás Moraváky však bude zajímat jistě jedna věc. „Jelikož jsme v Hustopečích, v srdci vína a mandloní, tak doporučuji jíst mandle, například k večeří místo brambůrku a můžeme i trošku burčáku – ten obsahuje vitamin B a antioxidanty a doporučuji tak skleničku denně,“ usmívá se Furch. Stejně jako Dufek, tak i Furch nás vybízí k tomu, najít si v karanténě pozitiva. „Příroda léči a tuto dobu můžeme využít ne jako dobu stresu, ale jako výzvu a možnost být doma s rodinou. Sociální kontakty jsou důležité. Když máme home office, tak děti poznají, jaká je náplň práce rodičů a rodiče pak poznají jak náročné je studium dětí,“ přidává poslední radu Furch.
-vyh-