Hustopeče si tuto událost připomíná kromě jiného i sérií přednášek. ve středu 17. května přijel do městského muzea Dr. Tomáš Borovský, aby seznámil posluchače s tím, v jakých poměrech si tehdy naši předci žili. „Hustopeče byly poddanské město, takže patřilo k těm méně významným, ale mezi poddanskými městy patřilo k těm významnějším v rámci jižní Moravy. A to díky vinicím a kontaktům s Brnem. Je fakt, že nejstarší dějiny Hustopečí jsou temné, protože neexistují žádné písemné historické prameny, ale poté, co se staly majetkem brněnského kláštera, tak ten význam stoupal,“ vysvětlil Borovský.
Ve čtvrtek 1. června v 10 hodin bude na nádvoří domu U Synků, tedy v budově, kde měly abatyše cisterciáckého řádu ve své době sídlo, slavnostně odhalena nová fontána s téměř dvoumetrovou sochou královny Elišky Rejčky, kterou zpracovala polská výtvarnice Ewa Ross – Baczyńská. Program doplní i hudebně dramatické představení studentů místního gymnázia. „My jsme dlouhodobě usilovali o to, aby se nádvoří ochladilo a protože tu máme nevyužívanou studnu, tak fontána nebo kašna se přímo nabízela. A když to můžeme spojit s tímto výročím, tak to bude mít i přesah, protože si chceme připomínat důležité milníky naší historie,“ zdůvodnila vedoucí Muzea a galerie Soňa Nezhodová.
Hustopečští vyrazí i přímo do Brna, kde si také připomínají sedmisté výročí založení kláštera. Podrobnosti o plánovaném zájezdu i o slavnostním odhalení sochy budou zveřejněny na webu muzea a města Hustopeče. -nov-