Již podruhé během nouzového stavu obcházeli pracovníci Sociálního odboru města Hustopeče minulý týden všechny seniory nad 75 let, aby osobně ověřili jejich stav a nabídli roušky či další služby nebo pomoc. Zároveň je poučovali, aby nebyli přehnaně důvěřiví a raději si dvakrát rozmysleli, než otevřou dveře cizím lidem.
Že jsou senioři přehnaně důvěřiví a neopatrní při jednání s cizími lidmi je všeobecně známo. Znovu se o tom přesvědčili i pracovníci sociálního odboru, kteří zatím dvakrát v době nouzového stavu osobně obcházeli všechny seniory ve městě nad 75 let věku, aby zkontrolovali jejich fyzický i psychický stav a potřeby. „Protože jsme pro ně byli cizí osoby, tak jsme s sebou měli i služební průkazy, abychom se mohli představit a svoji totožnost i prokázat. Bohužel se nám pravidelně stávalo, že senior se vůbec nezajímal o to, kdo jsme,“ popisuje výsledek návštěv sociální pracovnice Zuzana Frýbertová a přidává několik důležitých rad a pravidel.
Nejdůležitější je hned první kontakt, kdy cizí osoba zazvoní u dveří. „Pokud někdo cizí zazvoní u dveří a prohlašuje se za zástupce nějaké firmy či instituce, pak nejdříve určitě chtějte vidět průkaz. Každý takový pracovník jej musí mít u sebe. Já osobně jsem ani v jednom případě nezažila, že by průkaz po mě někdo chtěl,“ uvádí Frýbertová.
Pracovníci roznášeli seniorům také roušky, které někteří senioři podceňují a přestože je vlastní, nenosí je. „Pokud roušky neměli, tak jsme jim je darovali, nicméně se nám stávalo, že roušky měli, jen si je nenasadili. Takže jsme upozorňovali nato, že i při otevírání dveří je nutné tu roušku mít.“
Co určitě platí i mimo nouzový stav je důrazné doporučení nepouštět si cizí osoby do bytu. „Může se stát a stává se, že ten člověk se pak potuluje po bytě a v nestřežené chvíli sebere nějaké cennosti nebo peníze. V žádném případě by senior neměl podepisovat žádné smlouvy.“
Podobní podvodníci pohybují i v našem regionu, jak na to upozorňují starostové okolních obcí a využívají právě obav z nákazy, když nabízí seniorům roušky a chtějí třeba podepsat jejich převzetí. „Nikdy také samozřejmě nedáváme nikomu peníze. I kdyby se ten člověk představil jako kamarád příbuzného. Pokud ho neznám, tak peníze nedávám.“
Pracovníci sociálního odboru apelují na seniory a jejich rodiny, aby si dávali pozor na to, komu otevírají dveře a o čem mluví. Potřebujete-li jakoukoliv radu či pomoc, obraťte se na službu Hlídačka sociálního odboru na telefonní číslo 724 034 549, kde vám rádi poradí.
„Při těch obchůzkách jsme zjistili, že ta situace je stabilizovaná, o naše seniory je postaráno, většinou rodinou nebo sociálními službami. Pokud by ovšem došlo k prodlužování nouzového stavu, tak opět vyjdeme do ulic, aby nikdo nezůstal bez pomoci,“ uzavřela Frýbertová. -nov-, -slam-