Apoštolská církev v Hustopečích přišla koncem loňského roku o svého duchovního správce, když odtud odešel na nové působiště pastor Karel Fridrich. Dlouho dobu se za něj nedařilo najít náhradu, dokud si asi dvacetičlenný sbor nevzal pod křídla břeclavský pastor Karel Káňa. Ani on se však v Hustopečích dlouho neohřeje...
„U nás v Apoštolské církvi je práce pastora o povolání Bohem. Nemáme žádná svěcení nebo strukturální zřízení ani nic podobného. Prostě vnímáme, když je člověk k tomuto úkolu povolaný. Musí milovat Ježíše a mít jisté obdarování a schopnosti. A když je navíc i ochotný, pak do této služby může nastoupit. Tak jsem se ostatně pastorem stal i já,“ usmívá se Káňa, když popisuje postup při jmenování pastorů jednotlivých sborů.
Zatímco svého předchůdce zná Karel Káňa velmi dobře, život místního sboru teprve poznává. „Karel je nesmírně schopný člověk a tu šíři činností, které on dělal já absolutně nemůžu pojmout. Navíc některé z nich byly vázány přímo na jeho osobu, takže jej ani nelze zastoupit ve všem. Sbor jako takový jsem znal méně, seznamuji se s ním postupně. A byl jsem velmi příjemně překvapený, protože na to, jak je zdejší společenství maličké počtem, tak vztahy v něm jsou úžasné. Lidé jsou otevření, pohostinní, ochotní, obětaví. Mají vlastnosti, kterých si já osobně u lidí velmi vážím a proto je mi tu s nimi dobře,“ chválí své ovečky pastor a vděčný je jim i za spolupráci při úpravě časů bohoslužeb, aby stíhal i nedělní setkávání v Břeclavi. Nově se tak apoštolská shromáždění přesunula na nedělní 16. hodinu.
Kromě bohoslužeb je život sboru bohatý i na další akce, během kterých se mohou členové vzájemně poznávat a otevřít dveře i zvědavcům zvenku. „Těch příležitostí ještě tolik nebylo, ale třeba koncem loňského roku jsme sem k nám pozvali paní Vidlákovou, která přežila holocaust. To byla přednáška i pro veřejnost a bylo to zajímavé setkání. V současné době plánujeme ve spolupráci s Městem Hustopeče Den Izraele, kdy k nám v neděli 9. srpna přijedou zajímaví hosté, v Městském muzeu bude připravena výstava Masaryk a Svatá země, budou i nějaké koncerty a podobně, takže srdečně touto cestou zvu širokou veřejnost.“
Právě Izrael je srdcovou záležitostí Karla Káni. Před deseti lety přišel s myšlenkou pomoci izraelským lesníkům v pohoří Karmel, které tehdy zachvátil rozsáhlý požár. Během následujících let se do Svaté země několikrát vracel a pomáhal s prořezávkovými pracemi a budováním protipožárních pásů. V Hustopečích chce zase pokračovat v zažité spolupráci se Sociálním odborem města Hustopeče. Ostatně na skvělý přístup a spolupráci města už nyní pěje samou chválu. „Já mám letité zkušenosti s prací ve státní správě a musím říct, že mě velmi překvapilo, jak vstřícní a ochotní lidé pracují na vašem úřadě. Většinou totiž mají úředníci takové tendence práci od sebe odpinkávat, a tady u vás jsem viděl, že se práce nebojí a vychází lidem vstříc. A ještě navíc že berou církve jako plnohodnotné partnery, to je velmi milé a nevidí se to často.“
Sympatický a skromně vyhlížející duchovní však v Hustopečích neplánuje delší působení a chce se naplno věnovat domovskému sboru v Břeclavi. V řádu několika měsíců by proto místnímu sboru rád našel plnohodnotného správce. „Jak a koho si sbor svého pastora najde, to je zpravidla jen jeho věc. Většinou to bývá někdo, kdo odtud pochází, vyrostl tu nebo sem patří. A hlavně se u něj vidí to obdarování pro tuto práci. A tak se teď rozhlížíme kolem sebe a hledáme,“ usmívá se Káňa a naznačuje, že nový pastor je již na obzoru. -nov-