Trnovník akát, Pajasan žláznatý a poslední roky i Klejicha hedvábná. Invazivní rostliny a stromy ohrožují původní druhy a šíří se ve volné přírodě. Poslední zmíněná je raritou Hustopečí a okolí.
V původních oblastech se klejicha využívala jako přadná rostlina a u nás si ji oblíbili především včelaři pro její medonosnost. To je také možný důvod jejího velkého rozšíření na jižní Moravě, kde ji podle některých zdrojů včelaři sami pěstovali pro svá včelstva. Již několik let se však její šíření volnou přírodou vymyká kontrole. „Nebezpečné je to proto, že se nám šíří v těsné blízkosti chráněných lokalit a časem se může stát, že vytlačí všechny naše původní druhy,“ obává se Berka.
Starosti přidělává i zemědělcům, kterým znehodnocuje úrodu. Žádný ověřený postup, jak se tohoto nevítaného hosta zbavit, však zatím neexistuje a protože se klejicha šíří pouze na menším území jižní Moravy, nebyly zatím ani vynaloženy větší snahy odborníků se tomuto problému věnovat hlouběji. „Aktuálně se to zkouší pravidelným sečením, a to výhradně v době před květem, a následnou aplikací postřiku přímo na listy omlazené rostliny,“ vysvětluje postup Berka.
Touto metodou se podařilo částečně vymýtit kolonii klejichy pod starými mandloňovými sady, kde se do postřiků a sečení pustil majitel zdejšího ovčína, Mirek Vodák. Podobně by měli reagovat i majitelé dalších pozemků na trase k rozhledně a mandloňovým sadům, kde je klejicha již hojně rozšířena. Do samotných sadů prozatím naštěstí nezasahuje. -nov-