Výročí Jana Ámose Komenského - inspirujte se učitelem národů

13. 11. 2020 · 3 minuty čtení · 2 videa

V neděli 15. listopadu uplyne 350 let od úmrtí jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, Jana Ámose Komenského. K tomuto výročí bylo po Česku připraveno několik akcí a výstav, které však byly zrušeny. Jedna taková výstava čeká na své diváky i v evangelickém kostele v Hustopečích, kam jsme zavítali s kamerou, abychom si s kazatelkou Kateřinou Rybárikovou povyprávěli o tom, čím nám může být Komenský inspirací nejen v této pandemické době.


Žáci základních škol, kteří se podrobně učí o životě a díle Jana Ámose Komenského a ví o něm pravděpodobně víc, než leckterý dospělý, paradoxně nedokáží docenit jeho význam a velikost. Přitom myšlenky notoricky známé osobnosti našich dějin jsou aktuální i dnes a možná teprve v současném stavu omezení a obav jim dokážeme porozumět lépe než kdy jindy. 

„Vždycky bychom si měli uvědomit, že Komenský nebyl jen úžasný muž, který všechno uměl, všemu rozuměl a všechno se snažil pochopit, ale že to byl i muž těžce zkoušený událostmi ve svém životě i událostmi té doby. Třicetiletá válka a bitva na Bílé hoře, která to celé odstartovala. Těch přelomů tam bylo strašně moc a to se odrazilo i v jeho životě,“ začíná vyprávění Rybáriková.

Přestože většina z nás má Komenského spojeného s didaktikou a výchovou, hnacím motorem pro něj byla víra. „On byl posledním biskupem Jednoty bratrské. Jenom díky víře a díky lásce k Bohu dokázal přečkat všechny ty těžkosti. A nejen přečkat, ale nepřestat tvořit, zachovat si energii a naději, že věci se dají spravit a obnovit, že lze se něčeho dopátrat. Přijde mi zázračné, že za celý život o tuto svoji ideu nepřišel.“

Ať už to byla smrt rodičů i jeho první ženy a dvou dětí, vyhnanství či požár, při kterém shořelo jeho čtyřicetileté dílo, žádná událost jej nesrazila na kolena a pokaždé začal od nuly. „Myslím si, že tohle je na něm to nejzajímavější a nejinspirativnější - že si přes všechny události zachoval ten svůj pedagogický optimismus a nevzdal to. Psal stále dál a ovlivnil několik oborů.“


(Život a dílo Jana Ámose Komenského převyprávěl Jiří Lábus v rámci projektu Staleté kořeny.)

Labyrint světa a ráj srdce, Brána jazyků otevřené, svět v obrazech, Obecná porada o nápravě věcí lidských. Tyto názvy knih nám jistě nejsou neznámé, ale málokdo po nich sáhne a začte si v nich. „Přitom Labyrint světa a ráj srdce je fascinující dílo, které se ve svém závěru přenáší do takového pokoje a klidu. Opravdu stojí za to po této knize sáhnout. Nedávno byla vydána i kniha s výběrem citátů Komenského, které jsou rozděleny podle různých oblastí života, což je velmi inspirativní čtení. Osobně mám ale ráda malou knížku Praxis Pietatis, což je takový traktátek o osobním životě s Bohem,“ navnadila čtenáře Rybáriková.

Každá z knih Jana Ámose Komenského je unikátem. Tím cennějším, za jakých okolností vznikaly. „Na jednu stranu se Komenský se životem nepáral, ale na druhou stranu jej velmi hluboce a intenzivně prožíval se všemi radostmi a bolestmi, které ale dělají život životem. Kdyby byl život jen lehký a krásný, tak si jej pořádně ani neužijeme, nedoceníme tu krásu,“ utěšuje Rybáriková. -nov-

odebírejte přes RSS