Vrchol Burčákových slavností 2017? Historický průvod a večerní koncerty

7. 10. 2017 · 3 minuty čtení · 38 fotografí · 1 video
Téma Kultura


V sobotu ráno se Dukelské náměstí proměnilo v historický jarmark. Z pódia zněla dobová hudba, bramborové placky voněly na celé okolí a mázhausy měly připravenou čerstvou dávku burčáku. Rytíře oděné ve zbroji jste mohli potkat na každém rohu a předvedli i pravé rytířské klání. Před polednem se slova ujala Burčákové unie, která pořádala valnou hromadu. Recesistický státní útvar stále přijímá nové členy. I letos se rozrostl o dvě nové obce obce – Příbor a Horní Věstonice. Burčákové unie má nyní 66 členů, více než 600 tisíc obyvatel a rozkládá se na území šesti států a tří kontinentů. Během valné hromady se diskutovalo o věcech všelijakých, vážných a veselých a hojně se připíjelo Výše číš!

Nechybělo ani obvyklé udělování cen a vyznamenání. Purkmistryně Hana Potměšilová byla pasována na rytíře Burčákového řádu. Burčeliho cenu za fyziku získal Jaroslav Král. Misijní stranicí roku byly vyhlášeny Hustopeče nad Bečvou. Členy unie jsou již mnoho let a tento rok si připravily velké překvapení – rozšířily Burčákovou hymnu o dvě nové sloky. „Autory jsou moje snacha a syn. Jsem moc ráda, že i naše nová generace převzala žezlo a také sem velmi rádi jezdí,“ vysvětlila starostka Júlia Vozáková.
Na pódiu se konalo i slavnostní vyhlášení Hustopečského městského vína. Město Hustopeče každoročně vybírá dvě vína z odrůd typických pro tuto oblast a celý rok se s nimi prezentuje. Komise složená z laiků i odborníků vybrala Veltlínské zelené z Vinařství Aurora, s.r.o. a André z Vinařství Sedláček. Letos poprvé dostali návštěvníci slavností příležitost ochutnat vína mimo Stálou vinařskou expozici, a to ve stánku na náměstí.
Po obědě začalo folklórní pásmo, ve kterém se předvedly děti z MŠ U Rybiček a MŠ Pastelka. Zatancovaly, zazpívaly a pobavily nejen svoje rodiče, ale i plně obsazené lavice u pódia.
Vrcholem Burčákových slavností roku 2017 byl velkolepý historický průvod. Šli v něm zástupci města, představitelé Burčákové unie, rytíři, dámy, pážata a zástupci cechů. Průvod čítal kolem 500 lidí, které doprovázelo mnoho zvířat. Poté moderátoři pozvali na pódium zástupce všech cechů, a že jich bylo - pódium praskalo ve švech, například květinářky, kováře, lékárnice, pekaře, švadlenky a kurtizány. Letos šel poprvé v průvodu i cech zlatnický, jehož zástupci obdarovali ctihodnou Purkmistryni nádherným šperkem.
Překvapením pro všechny byla účast Buriánů, kteří již v průvodu vzbudili poprask. V Americe je našel vedoucí burčákové výpravy doktor Emil Špaček. „Procestoval jsem zemi křížem krážem, než jsem objevil kmen, který měl výborné vlohy pro pití burčáku. Postupně jsem je převedl na burčákovou víru a nyní pijí jako pan Perkmistr,“ vysvětlil.
Po odchodu Burčákové unie přenesly Sestry Havelkovy se svým orchestrem celé náměstí do období první republiky. „Předvedly jsme naši nejmilovanější hudbu, které se věnujeme celou kariéru. A to je hudba 20., 30. a raných 40 let,“ řekly Sestry Havelkovy.
Zážitky na návštěvníky slavností nečekaly jenom na Dukelském náměstí, ale také ve vinařské ulici Na Hradbách. Místní vinaři si opět připravili oblíbenou soutěž ve válení beček. Mezi diváky se našlo deset statečných závodníků, sedm mužů a tři ženy. Soutěž byla náročná na strategii, schopnost těla vypít několik deci burčáku a hlavně natáhnout vodu do děravého koštýře.
Celodenní program určený k pobavení dětí se odehrával v Šapitó. Děti se smály u pohádek, tleskaly kouzelníkům, fakírům, kejklířům a užily si podvečerní diskotéku. Historickou dobu mohly zažít na dřevěném kolotoči i ruském kole.
Po celý den bylo živo i ve Stálé vinařské expozici a na malé scéně v domě U Synků. Vyhrávala zde dobová hudba, flašinet, loutna či dudy. Nechybělo divadelní představení a večírek zakončila swingová kapela Django Jet.
O půl sedmé večer vyběhla na hlavní pódium kapela Děda Mládek Illegal Band. V tu chvíli byla na náměstí hlava na hlavě, muzikanti rozjeli opravdovou show a většina diváků zpívala s nimi. Pomyslnou tečkou za programem byl koncert skupiny Žlutý pes. Rockeři mají fanoušky napříč generacemi, vždyť spolu hrají už téměř 40 let. „Jediný důvod proč jsme spolu tak dlouho je, že se nám spolu prostě hezky hraje. Jsme rádi, že tady neprší, je to tady pěkně rozjeté,“ řekl frontman Ondřej Hejma.
Třiadvacáté Burčákové slavnosti jsou za námi a Výše číš pozvedneme zase za rok.

FOTOGALERIE

-ves-

 

odebírejte přes RSS