Distanční výuka nemusí být nutně nudná a komplikovaná. Může i pobavit. Dokazuje to tým výtvarného oboru Základní umělecké školy v Hustopečích, který pro své žáky a další zájemce točí zábavná výtvarná videa, při kterých se zabaví děti i rodiče. Určitě se podívejte na jejich YouTube kanál!
Prázdné třídy nejsou bohužel záležitostí jen běžných školských zařízení, ale postihly také základní umělecké školy. Děti své hudební dovednosti přenáší přes hovory, tančí za doprovodu z obrazovky a aby nebyli ochuzeni ani ti z výtvarného oboru, daly místní učitelky Mertová a Grůzová hlavy dohromady a rozhodly se vést hodiny výtvarné výchovy online také – pomocí videí na YouTube.
Dvojice učitelek vymýšlí vždy takové výrobky, na který děti nepotřebují nic speciálního. Všechno lze vyrobit z běžně dostupných domácích zdrojů. Videa začala vznikat na podzim minulého roku, a kromě pedagožek nesou svou zásluhu také sourozenci Pinkavovi, přičemž Nela videa hudebně i pěvecky doprovází a Štěpán se stará o kameru a střih. „Moje práce je natočit video a potom ho nějakým způsobem sestříhat a upravit,“ odtajňuje svoji roli Štěpán Pinkava. „Práce to příliš velká není, je to vcelku jednoduché, paní učitelka moc chyb nedělá, tak je to v pohodě a jedno video mi zabere kolem půl hodiny,“ dodává Štěpán.
Kanál „Výtvarka Hustopeče“ už má na svém kontě šest různě dlouhých videí. Primárně jsou určena pro děti navštěvující výtvarný obor, ale pustit si je může kdokoliv. Děti, které tvoří, mají za úkol si svá díla schovávat, aby z nich na konci roku mohla případně vzniknout výstava. „Ne každý na to vyrábění má čas, ale doufám, že alespoň pár těch dětí doma tvoří. Když nás na chvíli na podzim otevřeli, tak část dětí opravdu splněné úkoly donesla,“ raduje se učitelka Mertová.
Čím víc videí „výtvarkářský tým“ vytváří, tím víc jsou na sebe tvrdí. Pokaždé se snaží, aby se zase o kousek posunuli a pořád se zlepšovali. „Když jsme natočili první video, tak jsme byli spokojení, jak nám to pěkně vyšlo. I přesto jsme si ale všimli věcí, které by se daly udělat jinak. To samé pak bylo i ve videu dalším. Takhle jak postupujeme, tak si to děláme těžší a těžší a musíme o tom více přemýšlet,“ prozradila paní učitelka Grůzová.
-slam-
Foto: Archiv ZUŠ