Téma Kultura
Studoval nejdříve Baťovu školu umění ve Zlíně a poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Vincence Makovského a Jana Laudy. Od roku 1965 vyučoval deset let na Škole uměleckých řemesel v Brně.
František Navrátil tvořil především busty známých osobností. Z jeho dílny tak vyšly portréty Leoše Janáčka, Vítězslava Nezvala, Sikmunda Freuda nebo Jana Skácela, kterého má dokonce místní muzeum ve své sbírce. „Jeho rozsah byl hodně bohatý a kromě bust vznikly i bronzové sochy a nádherné kresby zachycující ženskou krásu. Vynikal tím, že kromě fyzického vzhledu dovedl zachytit i duševní rozpoložení modelu,“ přiblížila práce Františka Navrátila organizátorka výstavy Šárka Prokešová.
Sochař vystavoval v hustopečské galerii již v roce 2012 a jednalo se o jednu z posledních prezentací před jeho smrtí. Nyní se o šíření jeho tvorby stará syn, Bořek Navrátil. „Nechci tátovo dílo prodávat, ale ukazovat ho lidem. Výstavy se uskutečnily také ve Valticích nebo Letovicích. V Hustopečích je nyní k vidění asi třetina všech prací,“ doplnil Navrátil.
František Navrátil pracoval celý život s kamenem, bronzem a věnoval se také kresbě. Slavnostní vernisáž v hustopečské galerii se uskutečnila v neděli 28. dubna a k vidění bude až do 19. května.
-hrad-