V knihovně se sešli včelaři i veřejnost

23. 3. 2018 · 2 minuty čtení · 2 fotografie · 1 video

Městská knihovna Hustopeče ve spolupráci s Českým svazem včelařů uspořádala ve čtvrtek 22. března povídání o včelích produktech v léčitelství. Zájemcům a kolegům včelařům přednášel Jan Strouhal. „Začal jsem včelařit jako malý kluk a od té doby mám svoje včely. Vystudoval jsem včelařskou školu i vyučení, včelařství bylo mým celoživotním zaměstnáním. Dnes mi zůstalo jako koníček,“ vzpomínal Strouhal.
Zkušený včelař předává na přednáškách své vědomosti a postřehy. Povídání bylo zaměřeno na Apiterapii, což je léčba člověka s pomocí včel a včelích produktů. „Včelaři, aniž by věděli, že něco takového existuje, jak včelstva na člověka působí a jak je vzduch ve včelím úlu zvláštní, se dožívají vyššího věku, právě díky příznivému dopadu na jejich organismus,“ řekl Strouhal.


Včelí produkty jsou velmi zdravé a mají mnoho způsobů využití. Ze včelího vosku se dají dělat svíčky i figurky, z panenského vosku se vyrábí kostičky na vytírání plechu před pečením, další látky se extrahují v lihu, používat se dá pyl a samozřejmě med.
Med je jedna z nejstarších potravin na světě. Může se užívat vnitřně i zevně, například ve středověku ho ranhojiči používali na otevřené rány. „Vnitřní užívání slouží k dodání jednotlivých stopových prvků a vitamínů, které tělu chybí. Med obsahuje glukózu a fruktózu v určitém poměru a přechází přes žaludek přímo do krve, proto rychle dodává energii. Navíc působí blahodárně na psychiku člověka a spousta nemocí se s ním dá léčit,“ vysvětlil Strouhal. U medu je ovšem nutné dbát na to, aby se nepřehřál. „Po přehřátí se v něm vytváří jedovaté látky, doporučujeme zahřívat na teplotu maximálně 47,5 stupně,“ dodal.
Trendem přírodního léčení je také bezesporu propolis. Včely sbírají pryskyřice a vonné vosky a pomocí slinné žlázy vytvoří propolis, který má silné antiseptické a antibakteriální účinky. „Propolis nemůže být uznaný jako oficiální lék, protože z každé rostliny je jiný a léky je nutné mít přesně změřené. Ale léčební účinky má velké. Propolis lze používat v tinkturách, mastích, čípcích a inhalovat ho,“ uvedl Strouhal. Včelař také upozornil, že k včelám a jejich produktům je nutné přistupovat s respektem. „Všechny produkty považují včelaři za léky, ale lidem s alergiemi mohou způsobovat problémy. Opatrnost při užívání je na místě,“ doplnil.
Včely také významně ovlivňují potravní řetězec člověka. Vlivem chemizace, kdy zmizeli ostatní opylovatelé, je člověk téměř z 90 procent závislý na opylování včel. „Život bez včel nejde,“ uzavřel Strouhal.

-ves-

 

odebírejte přes RSS