V kině představili sebeřízené vzdělávání

31. 8. 2022 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Svobodné děti – tak zní název nového dokumentu pod taktovkou filmaře Jana Minaříka a spisovatelky Zdeňky Šíp Staňkové, který jako první v České republice mapuje rodiny a školy, co se vydaly cestou sebeřízeného vzdělávání.


S dokumentem vyjeli po celé republice dobrovolníci, kterým je téma blízké, a rozhodli se jej podpořit benefičními promítáními. A právě to do městského kina v Hustopečích přivezli manželé Marie a Radim Špigelovi. „My jsme se o tomto projektu dozvěděli asi před dvěma lety, finančně jsme na něj přispěli a na premiéře filmu se objevila nabídka zajišťovat promítání filmu. A tak jsme započali hledání, kde by to v našem okolí bylo možné, a Hustopeče vyšly jako nejlepší. Jsou tady totiž velmi ochotní lidi, kterým bych ještě jednou moc ráda poděkovala, především paní Janě Hrádkové a Janě Tupé – byly velmi vstřícné a za to jsme moc vděční,“ neskrývá radost z hustopečského zázemí Marie Špigelová.

Dokument odpovídá na časté dotazy, jako třeba: Co se děje ve školách, kde děti nemusí chodit na vyučování? Jak žijí děti, které do školy nechodí a věnují se tomu, čemu chtějí? A proč někteří rodiče umožňují svým dětem vzdělávat se po svém? Hustopečští diváci nebyli jediní, kterým se poštěstilo tento netradiční dokument zhlédnout. „Promítání zařizuje spousta lidí po celé republice, a tím podporují šíření dokumentu do povědomí široké veřejnosti. Takových promítání je po Česku asi padesát, a všechno to vychází z iniciativy dobrovolníků, kterým je dokument nějak blízký,“ popisují šíření dokumentu manželé Špigelovi.

Po skončení promítání následovala beseda přímo s účastníky dokumentu. Diváci z publika jim mohli pokládat otázky na unschooling, jejich zkušenosti se svobodným vzděláváním i samotným dokumentem. „Naší besedy se účastní Klára Kubíčková a její syn Jakub, besedu chceme vést formou diskuze, doufáme, že se diváci budou doptávat a celé to bude uvolněné a otevřené. Máme připraveno i pár otázek, kdyby žádné náhodou nepřišly, ale doufáme, že přijdou z publika,“ představují přípravu organizátoři akce. Otázky z publika přišly. I po promítání zůstalo v sále ještě několik zvídavých diváků, kterým bylo téma mimoškolního vzdělávání blízké.

Organizátoři i tvůrci dokumentu by si přáli, aby účastníci promítání odcházeli s myšlenkou, že existují i jiné přístupy vzdělávání a aby dokument rodičům, kteří tuto myšlenku zvažují, dodal odvahu. Dalším cílem je téma unschoolingu otevřít natolik, aby bylo vnímáno jako něco běžného a ve společnosti prohloubil pochopení a respekt. Pokud vás dokument zaujal, můžete se podívat na stránky www.svobodnedeti.cz, kde najdete instrukce k zajištění dalšího promítání a případné finanční podpoře. -slam-

odebírejte přes RSS