V hustopečském kině se představí unikátní dokument Svobodné děti

29. 8. 2022 · 2 minuty čtení
V úterý 30. srpna v 16 hodin přijďte do kina na benefiční promítání dokumentu Svobodné děti s besedou a nechte se inspirovat zkušenostmi rodin a škol na cestě za trochu jiným přístupem k dětem v oblasti vzdělávání i životě.

Jak vypadá život dětí, které dostanou větší svobodu ve svém životě a vzdělávání? Co se děje ve školách, kde hodiny nejsou povinné? A co když děti nechodí do školy a rodiče je doma do učení nenutí? Je možné rozšířit respektující výchovu i do oblasti vzdělávání? Může vůbec vzdělávání založené na dobrovolnosti fungovat? A jaké jsou s ním u nás zkušenosti? Na tyto a mnoho další otázek odpovídá unikátní dokumentární film Svobodné děti, který vypráví příběhy českých rodin a škol na cestě za větší svobodou v životě i vzdělávání dětí.

Film Svobodné děti Zdeňky Šíp Staňkové a režiséra Jana Minaříka představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání, který v Česku dosud chyběl. Tento přístup si získavá čím dál tím větší počet stoupenců jak u nás, tak i ve světě.

Po promítání se můžete těšit na besedu s Klárou Kubíčkovou. Klára pracuje jako novinářka, píše hlavně pro časopis Vlasta, má za sebou deset let v MFDnes. Je spoluautorkou knihy Kapky na kameni o inspirativních českých a slovenských ženách, autorkou rádce Kilometry s dětmi o tom, jak se nebát vyrazit s dětmi vlakem, s batohem a bez auta ven do lesa, redigovala knihu … a pak bylo ticho/ Tornádo v Moravské Nové Vsi. Získala ocenění Ekopublika za rok 2017 za text Uhranutí Šumavou, který navazoval na pěší přechod Šumavy a Bavorského lesa – s sebou měla tehdy čtyřletého Jakuba v nosítku. Pracuje s dětmi a od dětí, má je celkem čtyři. Dva starší synové prošli klasickým vzdělávacím systémem, Jakub už je unschoolingové dítě, toho času chodí do Ježka bez klece, pokud ovšem ráno vstane. Čtyřletá Ronja snad půjde v bratrových šlépějích, zatím prověřuje lesní školku a respektující přístup tamních průvodců a průvodkyň. 

Zeptat se budete moci na témata v souvislosti s filmem, svobodným vzděláváním, respektujícím rodičovství a osobními zkušenostmi besedujících s těmito tématy. Délka besedy je 60 minut.

OTÁZKY A ODPOVĚDI 

Co je to sebeřízené neboli svobodné vzdělávání?
Takové, které dítě či dospělý vykonává dobrovolně ze své vlastní motivace.

Pro koho je dokument určen?
Pro rodiče a děti, kteří potřebují podporu na cestě za větší svobodou ve vzdělávání jejich dětí. Pro rodiče, kteří by rádi rozšířili respektující výchovu i do oblasti vzdělávání. Pro učitele, žáky i studenty, kteří se necítí v současném systému spokojení a možná netuší, že s přístupem založeným na dobrovolnosti a respektu je mnoho zkušeností i u nás. 

Čím je dokument zajímavý nebo výjimečný?
Poprvé přibližuje cesty mnoha rodin a škol, které se snaží dát dětem co největší svobodu v jejich životě a vzdělávání. Představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání v ČR. Ukazuje, jak může vypadat praxe respektujícího přístupu k dětem v oblasti vzdělávání. 

odebírejte přes RSS