Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.
Hodina Země 2020 se převážně online koná v sobotu 28. března 2020 od 20.30 do 21.30.
Klima jsme už změnili, teď se pojďme změnit my. Připojte se. Dejte si klimatický závazek, zhasněte doma. I v době celosvětové krize nepřestávejme na klima myslet.
Město Hustopeče se zapojí symbolickým vypnutím pouličních lamp na Dukelském náměstí.
10 tipů, co dělat při Hodině Země:
1. Zhasněte světla. Toto je základní myšlenka Hodiny Země a nejjednodušší způsob, jak se této Hodiny Země účastnit. Jednoduše na hodinu vypněte všechna nepotřebná světla.
2. Pozorujte nebe. Během stmívání, už od půl šesté, bude nad západem nápadná dvojice měsíčního srpku a Venuše.Bude-li průzračný vzduch, všimnete si možná i toho, že Měsíc je vidět celý. Ta větší část, na niž nesvítí Slunce, je totiž osvětlená Zemí. Říká se tomu popelavý svit. Ještě lépe bývá ta šedá většina Měsíce vidět, když je srpek tenčí, ve čtvrtek a v pátek večer.Dále během stmívání lze zpozorovat, že se Venuše po nebi posouvá o něco rychleji než Měsíc. Od osmi večer, bude-li jasno, začnou být nad nimi patrné i Plejády čili Kuřátka. Seskupení těchto tří objektů bude svou konfiguraci vlivem toho pomalejšího Měsíce měnit. V devět večer – pro tu chvíli jsou naše mapy – už bude ta změna nápadná, protože Měsíc se na hvězdném nebi opozdí za hodinu o celý svůj průměr (půl stupně).Jiná zajímavost nynějších dní je ta, že naoranžovělá hvězda Betelgeuse, ta v Orionu vlevo nahoře, je ještě stále o dost slabší než obvykle, kdy bývá téměř stejně jasná jako bělavý Rigel vpravo dole. Zeslabovala se od listopadu, nejslabší byla v únoru. Naše mapky ji ale zobrazují v obvyklé plné síle.
3. Večer stolních her ve světle svíček - zahrajte si v domácím kruhu nějakou společenskou hru.
4. Zazpívejte si! Jak dlouho jste si už společně nezazpívali?
5. Tematický filmový večer. Užijte si film, na který jste dlouho neměli čas nebo který milujete.
6. Inspirujte se od Sira Davida Attenborough a Grety Thunbergové. Učte se od sira Davida Attenborougha, který vysvětluje dosud největší výzvu lidstva a jak ji můžeme překonat.
7. Zvyšte své znalosti o udržitelnosti a vzdělávejte se o klimatu. Naučte se, co můžete ve svém každodenním životě udělat, abyste mohli žít udržitelněji - i ty nejmenší akce se sčítají.Chcete vědět víc o klimatické krizi, příčinách a důsledcích? Můžete se podívat na tři krátká videa Ekologického institutu Veronica. Chcete se naučit víc o klimatu? To sice není akce na hodinu, ale doporučujeme vám novou klimatickou příručku z dílny Ekologického institutu Veronica. Můžete si ji stáhnout.
8. Udělejte čin za pouhých 60 sekund - podepište petici. Máte jen minutu? Přidejte svůj hlas a vyzvěte světové vůdce, aby podnikli urgentní kroky k ochraně a obnově přírody! Petice Hlas za planetu bude představena na hlavních globálních konferencích koncem roku. https://www.earthhour.org/voice (anglicky)Podepište manifest Ekologického institutu Veronica Nelétám.cz.
9. Napište dopis svému budoucímu Já. Řekněte v něm, jaký jste si dali letos klimatický závazek a co všechno chcete udělat pro ochranu klimatu v dalších letech. Inspiraci k činům najdete na https://www.veronica.cz/hodinazeme/pridejte-se/#jednotlivec. Můžete připsat i to, jaká je vaše současná uhlíková stopa. Vypočítáte si ji na uhlíkové kalkulačce http://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka.
10. Spojte se v meditaci se Zemí. Spojte se s přírodou a se Zemí a věnujte jí pozornost v meditaci. Pomozte jí v této nelehké době. Můžete si k tomu pouštět zvuky přírody.