Už podruhé bude hostem mezinárodního závodu ve skoku vysokém Hustopečské skákání světový rekordman a legenda světového sportu Javier Sotomayor z Kuby. Tento sympatický a věčně usměvavý sportovec byl poprvé v Hustopečích v roce 2011 a letos to bude jeho druhá návštěva v našem městě. Čeká ho zde nejen skvělá atmosféra samotného závodu, ale také přijetí na městské radnici a trénink s mladými hustopečskými atlety.
Javier Sotomayor se narodil 13. října roku 1967 v městě Limonar. Již v mládí udivoval svými výkony ve skoku do výšky. V pouhých sedmnácti letech skočil 233 cm, ale na olympidáu se v roce 1984 nedostal, protože ji Kuba stejně jako v roce 1988 bojkotovala. Olympijského startu se téměř dvoumetrový skokan dočkal až v roce 1992 a hned si z Barcelony vezl zlatou medaili. Svoji bohatou medailovou sbírku rozšířil i o osm let později, když vyhrál stříbro v Sydney. Nejvýraznějším počinem však bezesporu zůstane dosud nepřekonaný světový rekord ve skoku do výšky, který má hodnotu 245 cm.
Je legendou nejen kubánského, ale i světového sportu. Javier Sotomayor je fenoménem ve skoku do výšky a držitelem světových rekordů jak venku, tak i v hale. Zároveň zůstává i jediným atletem, který kdy překonal laťku ve výšce 245 cm. Stalo se tak ve španělské Salamance. „Teď už však neskáču ani na tréninku,“ prozradil čestný host Hustopečského skákání Agrotec 2020. Atletiku pověsil na hřebík už v roce 2001, ale nezanevřel na ni. I teď pomáhá kubánským výškařům dostat se mezi světovou špičku.
Vždy dobře naložený milovník baseballu a basketbalu bude v sobotu 8. února už podruhé v historii hostem jednoho z nejlepším specializovaných mítinků na světě. Svou první návštěvu v Hustopečích v roce 2011 si velmi dobře pamatuje dodnes. Pořadatelé Hustopečského skákání ho totiž vzali do Brna na hokejový zápas Komety Brno. Něco podobného viděl poprvé v životě. „Na hokeji jsem ještě nikde nebyl,“ popisoval tehdy svůj první kontakt s rychlou kolektivní hrou. „Víte, my na Kubě nemáme sníh ani zimní stadiony. Ale hrozně se mi líbí ta atmosféra. Na velkých mítincích, které jsem absolvoval, byla někdy podobná,“ svěřil se tehdy Sotomayor novinářům. A stejně jako na těchto vrcholných akcích sklidil Javier Sotomayor i v brněnském Rondu před devíti lety obrovský potlesk od všech fanoušků, když se jeho tvář objevila na kostce nad ledem brněnské haly.
V zemi, kde se nositel dvanácti prestižních medailí narodil, se průměrná roční teplota šplhá přes šestadvacet stupňů Celsia. V době, kdy se u nás koná Hustopečské skákání, mají na Kubě suché období, což znamená snížení asi o 3°C. I z těchto údajů se dá lehce vyvodit, jak se usměvavému sympaťákovi asi líbí naše klima. „Zima se mi moc nelíbí. Mám rád teplo, jako máme na Kubě. I proto si na cestu k vám zabalím více teplého oblečení,“ vzkázal do Hustopečí kubánský atlet.
Při své první návštěvě v Hustopečích v roce 2011 mohl Sotomayor sledovat skvělou atmosféru v hustopečské městské hale, která tehdy vyburcovala k obrovským výkonům všechny závodníky. Ti jakoby se před světovým rekordmanem snažili překonávat sami sebe. Ten rok se dařilo zejména ruským závodníkům. Mezi ženami zvítězila výkonem 196 cm Světlana Shkolina a hned za ní byla dnešní první dáma světové výšky Mariya Lasickene (Kuchina), která překonala 194 cm. Ještě lépe se dařilo mužům. Vyhrál létající Rus Ivan Uchov v dosud platném rekordu mítinku 238 cm před Alexejem Dmitrikem (232 cm) a Alexandrem Shustovem (230 cm). Javier Sotomayor pak na závěr mítinku sledoval tři pokusy Ivana Uchova o překonání jeho vlastního světového rekordu. Před posledním pokusem se ho tehdy moderátor zeptal, jestli přeje ruskému závodníkovi, aby laťku ve výši 244 cm překonal. „Moc ne. Já bych chtěl být pořád světovým rekordmanem,“ řekl upřímě a s jistou dávkou humoru Javier Sotomayor.
Bude mít kubánský fenomén podobnou možnost jako v roce 2011 i letos? Věříme, že ano. A doufáme, že přítomnost světového rekordmana vyburcuje všechny závodníky k co nejlepším výkonům. Každopádně to bude pro všechny diváky obrovský sportovní svátek setkat se s touto sportovní ikonou.
Javier Sotomayor
Kuba
Narozen: * 13. října 1967, Limonar
Disciplína: skok vysoký
Osobní rekord: dráha - 245 cm (světový rekord)
hala – 243 cm (světový rekord)
Největší úspěchy:
OH Zlato 1992 (Barcelona)
Stříbro 2000 (Sydney)
MS Zlato 1993 (Stuttgart), 1997 (Athény)
Stříbro 1991 (Tokio), 1995 (Göteborg)
HMS Zlato 1989 (Budapešť), 1993 (Tokio), 1995 (Barcelona), 1999 (Maebaši)
Stříbro 1985 (Paříž)
Bronz 1991 (Sevilla)
V letošním roce navštíví Hustopeské skákání Agrotec 2020 i další výškařská legenda. V rámci sobotního odpoledne přijede v roli trenérky rakouských výškařů, kteří se zúčastní mládežnických a B soutěží, bývalá mistryně světa Inge Babaková. Tato původem litevská atletka reprezentovala nejprve Sovětský svaz a později Ukrajinu.
Třikrát se probojovala na olympijské hry a vždy postoupila do finále. V roce 1996 na OH v Atlantě získala výkonem 201 cm bronzovou medaili. O čtyři roky později v australském Sydney skončila na 5. místě (196 cm) a na letních hrách 2004 v Athénách obsadila deváté místo (193 cm).
Z halových i venkovních Mistrovství světa v letech 1991 až 2001 má celkem 8 medailí. Tu nejcennější vybojovala v roce 1999 v Seville, kde se stala mistryní světa. Čtyřikrát ještě skončila druhá a třikrát třetí.
Svým osobním rekordem 205 cm se řadí do desítky nejlepších světových výškařek všech dob.
Inge Babaková
Ukrajina
Narozena: * 26.června 1967, Ašchabad
Disciplína: skok vysoký
Osobní rekord: dráha - 205 cm
hala – 200 cm
Největší úspěchy:
OH Bronz 1996 (Atlanta)
MS Zlato 1999 (Sevilla)
Stříbro 1997 (Athény), 2001 (Edmonton)
Bronz 1991 (Tokio), 1995 (Göteborg)
HMS Stříbro 1997 (Paříž), 2001 (Lisabon)
Bronz 1993 (Tokio)