Hustopeče si svůj koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae užily už v půlce měsíce, kurdějovští se ho dočkali v neděli 25. června. Do koncertní haly přijelo slovenské hudební uskupení Solamente Naturali a posluchače potěšili Biberovými, Bertaliho a Vejvanovského sonátami, písněmi i tanci.
Solamente Naturali se charakterizuje jako soubor staré hudby, při jejich zrodu stáli čtyři muzikanti. Teď už se jedná o mnohem větší hudební těleso. „Solamente Naturali znamená „jen přirozeně“, to bylo takové moje krédo, že ta hudba by měla jít přirozenou cestou. To neznamená, že bychom neměli být vzdělaní, někteří kolegové, kteří došli ze světa, se cítili uražení, chtěli změnit název. Za mě je nejdůležitější, a říkám to i svým kolegům: budeme si pamatovat všechno kolem toho, jak jsme hráli, toho si musíme vážit, čas, který s hudbou trávíme, nám přináší skutečné potěšení, a proto se i s ostatními muzikanty snažím udržovat velice přátelské vztahy,“ představuje hudební skupinu dále principál Miloš Valent.
Muzikanti z ansámblu Solamente Naturali vybírají pro svou performaci skladby na pomezí 17. a 18. století, a k tomu, aby hudbu tehdejších časů co nejvíce napodobili, využívají i starších nástrojů. Jedním z nich je hackbrett, původně německý lidový hudební nástroj podobný cimbálu.„Dnes jsme také měli kopie cembala a violonu, já teda nemám kopii, preferuji si koupit housle, které jsou v originálním stavu. Moje housle jsem koupil v nábytkovém obchodě, kde byly zavěšené na stěně, a já jsem si podle různých znaků všiml, že se jedná o staré housle,“ směje se Valent. „V tomto programu používáme také klasické nástroje, ale i lidové nástroje, ručně vyřezávané, a orientální nástroje,“ pokračuje s výčtem představeným na koncertě principál slovenské hudební skupiny.
Svými koncerty muzikanti propojují klasickou starší hudbu s folklorem. Tvrdí, že folklorní vlivy se projevovaly jak na vesnicích, tak ve městech, a právě tak utvořili i pomyslný most mezi městy Vídeň, Kroměříž a Levoča, což je téma tohoto ročníku mezinárodního hudebního festivalu.
Pozorní posluchači si mohli všimnout, že jedna z melodií, která se nesla z nástrojů, silně připomínala slovenskou hymnu, což je pozoruhodné, neboť se jednalo o skladbu 18. století. „Právě na těch písních a melodiích jde vidět, jak my, jako lidi, si myslíme, že se neustále vyvíjíme, což samozřejmě je pravda, máme mobily, umělou inteligenci a všechny další výdobytky, ale lidé, kteří žili před těmi sty nebo dvěma sty lety od nás nebyli příliš odlišní. Myslím, že starý s novým člověkem jsou si daleko blíž, než si myslíme,“ pronáší svou myšlenku hudebník Valent. Atmosféru v Kurdějově si velmi pochvaloval. „Publikum bylo velmi vřelé, je to krásný prostor, hned jak jsme sem dorazili, jsem si pomyslel, že tohle je opravdu úplně jiný svět než na Slovensku. S velkým respektem musím říct, že mě to šokovalo, dojel jsem do Kurdějova a tady se přede mnou zjevil takový přenádherný prostor,“ uzavírá radostně povedený koncert Miloš Valent. -slam-