Za necelý měsíc se prostory společenského domu změní ve velkou výstavu vín. Májová výstava svazu zahrádkářů a Hustopečská pečeť spojí své síly a v sobotu 30. dubna nabídnou milovníkům vína stovky vzorků profesionálních i amatérských vinařů.
„Za mě je to určitě skvělé, že se výstavy spojí, protože to určitě pomůže návštěvnosti a zároveň to nabídne velký prostor pro srovnávání vín profesionálních a amatérských vinařů,“ svěřil se vinař a odborný degustátor z Velkých Pavlovic Lukáš Stávek ve středu 6. dubna při hodnocení vín ucházejících se o ocenění Hustopečské pečetě.
Přestože se vína obou výstav hodnotí zvlášť, jedno mají společné – všechna chtějí získat nejvyšší možný počet bodů. K tomu však vede poměrně složitá cesta. „Osobně jsem za svůj profesní život dal maximální počet bodů jenom dvěma vínům, a ta byla opravdu skvostná. Pro lepší představu Zlatou medaili Hustopečské pečetě dostanou vína, která dosáhnou alespoň 86 bodů ze sta. Stovkové víno se objeví málokdy ať už tady v Hustopečích nebo na jakékoliv jiné výstavě. Ale když už se objeví, je to zážitek,“ směje se Marek Babiš z Národního vinařského centra, který hodnocení dozoroval.
Do soutěže o Hustopečskou pečeť se může hlásit pouze osm odrůd, které mají historický odkaz na vinařství Hustopečska. Červená vína zastupují Svatovavřinecké, Frankovka, André a Modrý Portugal. Z bílých odrůd, které jsou ještě zatříděny do jednotlivých kategorií podle obsahu zbytkového cukru, jsou to Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnských, Veltlínské zelené a Tramín. Letos se přihlásilo 204 vzorků. V letošním roce je nejzastoupenější odrůdou Veltlínské zelené, kterého bylo k hodnocení přihlášeno na 45 vzorků.
Už v sobotu 30.
dubna budete i vy moci ochutnat nejlepší vína s pečetí města
Hustopeče na společné výstavě s Májovým koštem. „Tím, že je ta výstava poměrně hodně odrůdově selektována, a přesto je tu tolik vzorků, svědčí o tom, že vinaři mají o známku Hustopečské pečetě zájem. A protože se vybírá i vítěz jednotlivých odrůd, tak tady máme jedinečnou možnost porovnat si vína stejné odrůdy, která se pěstuje na Velkopavlocicku, Hustopečsku, Znojemsku, Mikulovsku a tak dál, takže je vždy zajímavé sledovat rozdíly v oblastech a najít tu nejlepší. Letos navíc doplněné o vína amatérských vinařů, kde to porovnávání dostane úplně jinou perspektivu, protože i neprofesionální vinař umí udělat vynikající vína,“ těší se Babiš.
-nov-