Šmardovo divadlo hostilo tři soubory

8. 11. 2022 · 3 minuty čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Milovníci divadel minulý víkend zaplesali. Do místního kinosálu přijely tři soubory, které se předvedly v rámci Šmardova sousedského divadla. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek večer, kdy úvodní slovo pronesla paní starostka. A stejně tak jako před 18 lety, kdy se název Sousedské divadlo měnilo na Šmardovo sousedské divadlo, nesoutěžní přehlídku amatérských divadel odstartovalo představení Kadetů ze Staroviček. Ti přivezli komediální detektivku Slavíci z Madridu.


Hra byla rozpracovaná už na podzim roku 2019, ovšem i ochotníky zasáhla coronavirová krize. Nakonec se premiéry dočkali až na konci dubna tohoto roku. Představení sklidilo velký úspěch. V sále neutichal hlasitý smích a diváci odměňovali herce potleskem během celé hry. “Hrálo se nám tady fantasticky, a myslím, že mluvím za všecky. Vypadá to, že i diváci byli spokojení, smáli se, tak snad jsme jim taky udělali radost,” usmívá se režisérka Anna Hauzová.“Je to naše patnáctá celovečerní hra a devět jsme udělali svých vlastních, takové kratší hry. I děti u nás hrály, dcerka je vedla, udělali dvě divadelní představení, tak třeba Kadet bude mít pokračování,” doufá v ochotnické následníky režisérka. “Letos slavíme čtvrt století, taky už stárneme, ale pořád nás to baví a nesedíme jenom doma u křížovky,” směje se Haluzová.

Slavíky z Madridu si střihla patnáctka herců, což je poměrně vysoký počet na malé ochotnické divadlo. “Když jsme hráli Naše furianty, to nás bylo dokonce sedmadvacet. Bez personálu jako je nápověda nebo kostymérka se scházíme většinou všichni. Někteří herci nemuseli chodit na všechny zkoušky, protože měli drobné role a nemusí zkoušet se všema. Scházeli jsme po tři měsíce dvakrát týdně,” popisuje zkoušky Haluzová.

Další hru souběžně netrénují, to už by bylo příliš časově náročné. Přesto se však najde několik zapálených ochotníků, díky nimž jejich soubor letos oslaví čtvrtstoletí fungování.

V sobotu se diváci mohli těšit na záhadnou korespondenční komedii s názvem Milá matko. Tu přivezl divadelní soubor z Kroměříže. “Je to komedie, která se odehrává formou dopisů, což je forma, jakou je ten příběh vyprávěný, což nám přišlo zajímavé, když jsme si tuhle hru vybírali, protože je to netypické, kus, který je jenom pro dva herce, ale ti spolu nehrají – je ti tedy forma dvou střídajících se monologů. V tom je to představení svým způsobem náročné, ale může být rozhodně zajímavé pro diváka,” věří herci Jana Štěpánová a Honza Raclovský.

Tento neobvyklý způsob ztvárnění divadla byl i pro herce první zkušeností, neboť jsou jejich představení obvykle tvořeny minimálně čtyřmi herci. Ochotníci jsou činní po celý rok. “Jsme divadelní soubor z Kroměříže, fungujeme tam léta letoucí, ten soubor má dlouhou historii, a v té novodobé historii, kdy jsme začali fungovat bez zřizovatele jako právní subjekt, počítáme sedmnáctý rok. Za tu dobu jsme nastudovali spoustu divadelních her, hrajeme přes komedie a dramata až po pohádky a v podstatě se snažíme každý rok udělat nějaké dvě až tři hry. Kromě toho, že děláme divadlo, pořádáme i divadelní festival Ludmily Cápkové, kde se nám představují divadelní soubory z celé republiky a děláme každý rok i divadelní předplatné, kdy od září do března přivážíme každý měsíc jedno představení spřátelených ochotnickcých divadelních spolků,” představuje spolek ochotnice Štěpánová.

Neobvyklé představení přijalo hustopečské publikum velmi kladně. Divadelní hra vykreslila rodičovský vztah syna a matky, který se více či méně dotýká každého z nás. Ochotníci z Kroměříže v Hustopečích nehráli poprvé a rozhodně ne naposledy, neboť přátelské vztahy nejsou udržovány pouze na jevišti.

Neděle odpoledne už patřila dětem. Ty vzali herci z Divadla Prkno působící ve Veverské Bítýšce Z pohádky do pohádky. “Je to krásné představení, projdeme několik pohádek, hlavním motivem je perníková chaloupka, čarodějnice, Jeníček a Mařenka, ale samozřejmě těch pohádek je tam víc, hrajeme ji třeba jenom chviličku a kousek, ale opravdu několik pohádek až do úplného finále,” popisují vystoupení herci Petr Vyskočil a Jaroslav Hemala.

Jedná se zatím o jedinou hru pro děti, jakou Divadlo Prkno ztvárňuje. Už brzy však navýší svůj repertoár o další. “Potom máme asi tři až čtyři představení, která jsou pro dospělé, třeba představení Brejle hrajeme už 26 let,” šokuje herec a rozhlasový moderátor Jaroslav Hemala. Divadlo Prkno bude možné v našem kinosále opět spatřit na jaře, kdy přiveze velmi oceňovanou divadelní hru Mezi nebem a zemí. -slam-

 

odebírejte přes RSS