Městské muzeum a galerie Hustopeče má za sebou již první letošní výstavu a připravené zajímavé akce na celý rok.
Muzeum letos čeká realizace nové stálé expozice Osvobození 1945, která se bude skládat především z darů Josefa Babáčka. Ten celý život sbíral militaria z okolí Morkůvek. Libreto expozice se bude týkat osvobozování Hustopečska. „Sbírka je unikátní tím, že nálezy jsou z katastru jedné obce,“ řekla vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče Soňa Nezhodová. Expozice bude mít vztah i k hustopečskému pohřebišti vojáků Rudé armády, které je druhé největší na jižní Moravě. „Každý rok k nám jezdí pozůstalí padlých vojáků, loni dojeli z Běloruska a Ruska,“ uvedla Nezhodová. V muzeu se nyní dokončuje rekonstrukce kroje, který nosili hustopečští měšťané do roku 1850, kroj pak bude součástí stálé expozice. „Má to návaznost na to, že každý rok v listopadu realizujeme odborné semináře na téma lidová kultura potažmo lidový tradiční oděv a možnosti jeho realizace v praxi,“ dodala Nezhodová.
Mezi další aktivity hustopečského muzea patří pořádání zájezdů. V loňském roce se například jelo po stopách mužů z Hustopečska, kteří byli odvedeni a bojovali na italské frontě. Uvažuje se, že letošní zájezd povede na východ, kde hustopečští bojovali na začátku 1. světové války. Důležitá je i vzdělávací činnost probíhající formou přednášek. „Na přednáškách spolupracujeme i s muzejním spolkem, který nám poskytuje témata, která ho zajímají,“ řekla Nezhodová.
Významnou součástí muzea je i galerijní činnost. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu obrazů a keramiky Jiřího Havlíčka, akademickou malířku Danuši Vítkovou a její akvarely, fotografie Martina Rabovského, sochy Pavla Klaka, obrazy Jarmily Milotové nebo tradiční výstavu žáků hustopečských škol. „Největší výstava sezóny probíhá v červenci a srpnu. Tentokrát jsme využili nabídky Antonína Vojtka z Galerie 99 z Břeclavi, který nám zapůjčí výstavu sedmi českých velikánů. Jedná se o díla Josefa Čapka, Františka Janouška, Aloise Kalvody, Pravoslava Kotíka, Bohumila Kubišty, Alfonse Muchy a Františka Tichého,“ řekla etnografka Šárka Prokešová. Po letních prázdninách se plánuje výstava umělců z Benátek nad Jizerou a rakouské výtvarnice Christy Bramböck. „Konec roku patří už tradičně členské výstavě Výtvarné skupiny Alfons Hustopeče a šesté členské výstavě Fotoklubu Hustopeče, která bude završovat galerijní činnost v roce 2017,“ uzavřela Prokešová.
Velmi oblíbené jsou i akce pořádané Muzejním spolkem Hustopeče - velikonoční a vánoční prodejní muzejní bazar. Stálá expozice muzea se věnuje dějinám města. Byla otevřena v roce 2015 k 70. výročí osvobození města Rudou armádou. Důležitá část expozice patří i T. G. Masarykovi, jehož matka se v Hustopečích narodila a oba rodiče jsou pochováni na místním hřbitově. „Město Hustopeče a západoslovenské Kopčany mají jedno unikum a to je historická stopa T. G. Masaryka, našeho prvního československého prezidenta a jeho rodiny,“ uvedl galerista Michal Vejpustek. Proto se v Hustopečích nachází naučná stezka Masaryk a Hustopeče, která byla otevřena v roce 2009. Stezka mapuje důležitá místa spojená s Masarykovým pobytem ve městě. „Jsou to ty hnědé tabule, které se nachází na mnoha místech města. Ukazují na různé stopy jeho života,“ řekl Vejpustek. Městské muzeum a galerie Hustopeče také disponuje službou pro různé spolky, které této služby hojně využívají, a to je průvodcovství po městě. -ves-