Téma Vzdělávání
„Navštěvujeme žáky a studenty napříč regionem a ukazujeme jim ty nejmodernější technologie. Dopolední program zahrnuje prohlídku a seznámení se s digitální výrobou, po obědě následují workshopy, ve kterých lektoři učí studenty s přístroji zacházet. Ti si je potom můžou i sami vyzkoušet a vyrobit si něco na památku,“ popsal průběh manažer výrobní laboratoře (FabLab) Daniel Šín.
Pozvat digitální laboratoř může přes jednoduchý registrační formulář každá střední škola jihomoravského kraje. Do Hustopečí přijel kamion s vybaveným návěsem na základě impulzu středního odborného učiliště. „Myslím si, že projekt je přínosem pro žáky i učitele. Je zde vybavení, se kterým se studenti nemají možnost jinde setkat a je důležité pro jejich výuku,“ uvedla zástupkyně ředitele SOU Hustopeče Věra Horáková.
Výstavba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun a projekt finančně podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů. „Jižní Morava je region silný ve strojírenství, IT i technických oborech. Máme mnoho šikovných a vynalézavých lidí s vlastním nápadem, kteří ne vždy mají potřebné podmínky pro jeho realizaci. Laboratoř FabLab tato odvětví spojuje a dělá je dostupnými široké veřejnosti,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
FabLab je zkratka „Fabrication Laboratory“ neboli výrobní laboratoř. Označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. První otevřená digitální laboratoř funguje v brněnském sídle Jihomoravského inovačního centra již téměř dva roky. Velký zájem veřejnosti i škol o prohlídky a workshopy byl podnětem pro vyhotovení varianty na kolech.
FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí svoje vlastní. Postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá přes 1500 certifikovaných laboratoří ve více než 100 zemích světa.
-hrad-