Výtvarníka Radka Petříčka od dětství zajímalo, jak co nejvěrněji zachytit lidskou mimiku, drobné pokrčení prstů nebo ležícího člověka. Stejné téma si proto vybral i pro svoji dizertační práci a jeho Výtvarná anatomie vyšla také knižně. Od neděle 12. července do 30. srpna si jeho díla můžete prohlédnout v Městském muzeu a galerii.
Městská galerie nezahálí ani o prázdninách a v neděli přivítala ve svých prostorách novou výstavu. Autorem obrazů je restaurátor, pedagog a malíř Radek Petříček. Název výstavy Cesta k obrazu je velice příhodný – umělec totiž vystavuje kromě finálního výsledku i skicy, na kterých díla teprve vznikají. „Tuto výstavu bych představil jako svoji výstavu. Je to průřez nějakými deseti lety mojí tvorby,“ říká stručně Petříček.
Častou dominantou obrazů malíře Petříčka je člověk a lidské tělo. Podle autora je to proto, že je nám nejblíž. Kreslení podle nahé lidské předlohy je tak malířovým téměř denním chlebem. „Já se zabývám hodně studijní a figurální kresbou podle živého modelu, bylo to součástí mého výtvarného vzdělání, tak v tom pokračuji, takže kreslím podle modelu – nahatého modelu,“ usmívá se autor. Radek Petříček studoval na restaurátorské škole v Litomyšli, potom se výtvarnictví věnoval na pražské akademii.
Ani múza malíře Petříčka nepřichází tak snadno, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Většinou ty obrazy vznikají delší dobu, třeba půl roku, větší obrazy dva roky, rok, takže se nejedná jen o nějakou náhodou emoci, je v tom rozhodně delší příprava, a hlavně úsilí ten obraz potom dokončit,“ popisuje malíř. -slam-