Hustopeče a okolí se po většinu roku hemží turisty či cestovateli, kteří k nám vyrazili třeba na dobré víno nebo za přírodními krásami. Dokážete ale rozlišit turisty od poutníků, jejichž cesty mají mnohem hlubší charakter? O uplynulém víkendu jste mohli narazit na padesáti člennou skupinu poutníků, kteří putovali z Hustopečí do Klobouk u Brna.
Pojďme spolu. Tak zní název ekumenického pěšího putování, které již třetím rokem pořádají zástupci katolické a evangelické církve. V sobotu 3. října vyrazila pod tímto heslem padesátka poutníků od dětí po důchodce z Hustopečí do Klobouk. „První pouť vedla z Brna do Nosislavy, druhý ročník se šel z Nosislavy do Hustopečí a letos tedy jdeme z Hustopečí do Klobouk. Do dalších let máme v plánu směřovat na Slavkov, vrátit se do Brna a potom třeba na sever,“ popisuje trasy jeden z organizátorů, evangelický farář Jiří Gruber.
Cílem třinácti kilometrové pouti je připomenout soužití katolíků a evangelíků, Čechů a Němců na jižní Moravě a nabídnout příležitost ke společné modlitbě a zpěvu na těch místech, jež se v minulosti často stávala místem rozdělení a nepochopení. „Ta idea je v tom, že se scházíme z různých církví a připomínáme si památná místa obou konfesí, zmapovat je, projít si je s vírou, nadějí a radostí,“ usmívá se Gruber.
Myšlenka na ekumenické putování se zrodila v hlavě profesora Masarykovy univerzity v Brně Petra Peňáze, který po smrti svého otce začal pátrat po předcích a rodinných vazbách. „Já jsem vyrůstal v přesvědčené tradiční evangelické rodině a teprve když jsem hledal v archivech, tak se ukázalo, že mezi předky mého otce je široká větev přesvědčených katolíků. Zjistil jsem, že katolický kněz P. Jan Peňáz, který je děkanem ve významném poutním místě Křtiny je můj vzdálený bratranec. Jan je známý poutník, který nachodil přes 10 tisíc kilometrů a když jsme se setkali, tak se mě zeptal, jestli jako evangelíci konáme poutě. Řekl jsme mu, že to není zvykem, ale v podstatě tomu nic nebrání. A tak jsme se shodli na tom, že by bylo dobré takovou ekumenickou poť uspořádat,“ popisuje vznik myšlenky na pouť Petr Peňáz.
Trasa letošní pouti není překvapivá. Jak Hustopeče tak Klobouky u Brna jsou města, ve kterých dlouhá léta funguje několik křesťanských denominací. „Po cestě si ale připomínáme i další souvislosti a osobnosti, třeba prezidenta Masaryka, který je navíc spjatý s oběma církvemi, neboť se narodil jako katolík, ale v dospělosti se hlásil i k evangelíkům,“ dodává Peňáz.
Hlavní poselství pouti shrnul sám iniciátor pouhými dvěma slovy. „Pojďme spolu. Je to pozvání jít životem společně.“ -nov-