V rámci třetího ročníku soutěžní přehlídky Mrštíkova divadelního jara se v Hustopečích představil v pátek 1. dubna divadelní soubor Slovani z Čebína se svým svérázným pojetím starých českých pověstí.
Tradičně se jedno
ze soutěžních představení konalo i v hustopečském kině. „Město Hustopeče je partnerem přehlídky, proto vždycky alespoň jedno představení uvádíme právě tady. A i zde bude hru sledovat náš lektorský sbor, který má právo doporučit soubor na Národní přehlídku vesnických divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim, která se koná každoročně ve Vysokém nad Jizerou,“ představila projekt i spolupráci s městem Hustopeče jedna z organizátorek Iva Kahounová.
A tak se v pátek 1. dubna dopoledne představil především žákům druhého stupně základních škol ochotnický soubor Slovani z Čebína. „Čebín je vesnička mezi Kuřimí a Tišnovem. Náš soubor existuje už od roku 1999 a za tu dobu jsme stihli secvičit desítku her, především humorných. Do Hustopečí jsme přivezli takovou parodii na Staré pověsti české a jsme velmi zvědaví, jak bude u diváků přijata, protože v ní vystupují postavy, které tam opravdu nemají co dělat," smáli se před začátkem představení členové souboru Jaroslav Vojanec a Bohuslav Husák.
Už od první scény tak diváci nevěřícně hleděli na mladého Pivoje, který děj hry zaváděl k bájným drujdům, řeč byla i o smyšlených postavách Asterixe a Obelixe, a padlo i několik ostřejších vtipů. Po skončení představení se nejen učitelkám kradla na mysl otázka, jak obtížně se shánějí soubory do soutěžních přehlídek a jaká kritéria musí splňovat. „Divadlo v Boleradicích funguje už spoustu let a za tu dobu si vytvořila vazby se spoustou souborů, takže víme, kde hledat. Nicméně spousta souborů si na soutěžní přehlídky netroufá a spousta jiných zase nesplňuje všechna kritéria. Především to, že soubor musí mít základnu ve městě pod pět tisíc obyvatel - to je ostatně také důvod, proč jsme na přehlídce ještě nemohli uvést hustopečské ochotníky. Ale musím říct, že zatím se nám daří oslovit tu potřebou pětici souborů, která je nutná k uspořádání přehlídky a i zájem diváků je zatím dobrý,“ pochvalovala si Iva Kahounová.
Parodie na Staré pověsti české u dospělých diváků ani u poroty nebodovala, ale žáci základních škol odcházeli z kina v dobrém rozmaru, protože moc dobře poznali, co všechno bylo na zhlédnuté inscenaci špatně. -nov-