Uvolňování bezpečnostních opatření s sebou přineslo i povolení scházet se k bohoslužbám. V neděli 17. května se tak kostelem sv. Václava po dvou měsících opět ozývali modlitby a zpěv věřících. „Ve všední dny je pořad bohoslužeb jako obvykle, jenom v neděli jsme jednu mši svatou přidali, abychom se vešli do toho aktuálně platného povoleného počtu. Takže jednu mši slavíme už v 8 hodin a tu druhou klasicky v 9:30. Na obou mších bylo dnes okolo 80 lidí, takže se to opravdu tak hezky rozdělilo, jak jsme to měli v úmyslu,“ pochvaluje si zodpovědnost farníků děkan Jan Nekuda.
Přesto se ani chrámovým prostorám nevyhnula některá hygienická opatření, z nichž úsměv na rtech vyvolá především kropenka, kde místo svěcené vody najdete dezinfekci. A nebo nový bohoslužebný úkon, kdy si kněží během obřadu nasazují roušky a dezinfikují si ruce. „V kostele si mají věřící při příchodu dezinfikovat ruce, tak proto máme ty dezinfekce. Také musíme dodržovat rozestupy v lavicích, proto jsou některé řady jakoby rezervované. Při samotné mši svaté se nám vytratilo pozdravení pokoje, kdy si věřící mezi s sebou podávali ruce. Eucharistii pak naopak podáváme nikoliv do úst, ale právě na ruku. Před tím si i já musím ruce dezinfikovat,“ popisuje opatření děkan.
Do běžných kolejí se pomalu vrací i další aktivity farnosti. „Už od minulého týdne se opět scházíme k dětským mším, které se vrací klasicky ve čtvrtky v 17:30 a také pokračujeme v přípravách na první svaté přijímání. Termín této velké události zatím nevíme, protože na červen máme naplánovanou velkou výmalbu kostela, tak toto je zatím otevřené,“ seznamuje s životem farnosti Nekuda.
Právě dlouho očekávaná výmalba tak kostel věřícím opět na dva až tři týdny uzavře. „Bohužel to tak vyšlo, že vybraný malíř nemohl kvůli jiným zakázkám termín posunout. Každopádně malovat chceme, protože kostel už je na některých místech vyloženě černý a celkově působí takovým špinavým dojmem. V loňském roce jsme slavili 25 let od posvěcení, tak si myslím, že si to zaslouží. Malovat se bude nejen hlavní sál, ale i sakristie, chodba a veškeré zázemí. Cena je vyčíslena na 810 000 Kč a s financováním nám pomůže i Město Hustopeče, které nám již věnovalo 100 000 Kč.“
Kde se budou věřící
během malování scházet není zatím jasné, stejně jako to, zda
vyjdou do ulic na svátek Těla a Krve Páně v tradičním průvodu s
krojovanými a družičkami. Vše se bude odvíjet od dalších
pokynů vlády.
-nov-