Tolik dětí v sále místní kino dlouho nezažilo. V neděli odpoledne je nalákalo Ošklivé káčátko – tedy přesněji pohádka o Ošklivém káčátku, které oživlo díky loutkoherečce Janě Vyšohlídové.
S pořadateli dbala na to, aby do kinosálu přišla opravdu ta cílová skupina, pro kterou je to divadelní představení určené. „To jsou děti asi od tří do deseti let, takže to není pro úplně maličké děti, sice se tu některé objevily, ale zvládly to docela v pohodě, bylo to skvělé, za to děkuji,“ chválí si herečka publikum.
Všechna loutková představení Jany Vyšohlídové spadají pod Divadlo U staré herečky, ke kterému má blíž, než by se na první dojem mohlo zdát. „Je to divadlo, které má už více než dvacetiletou tradici, založila ho moje matka Jarmila Vlčková, která je bývalou členkou královéhradeckého divadla DRAK, což je světoznámé loutkové divadlo, ona má svůj repertoár inscenací a já jsem se potom přidružila pod její firmu a funguju úplně zvlášť se svým repertoárem. Obě jezdíme tam, kde je potřeba loutkového divadla, nebo zkrátka tam, kam nás pozvou,“ usmívá se Vyšohlídová.
Jana Vyšohlídová je absolventkou Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, za svých studií si střihla i pár drobných činoherních rolí především v Dejvickém divadle. I dnes, kromě toho, že vdechuje loutkám život, působí v jednom činoherním představení. „Teď jsem obsazená v divadle ABC, v městských divadlech pražských, ve vánočním příběhu, které se jmenuje A osel na něj funěl, je to sice činohra, ale jedná se o rodinné představení, pro děti od deseti let a rodiče. Nicméně je to činohra stylizovaná, takže bych neřekla, že se věnuji klasickému herectví,“ říká upřímně loutkoherečka.
S představením o Ošklivém káčátku hustopečskému publiku připomněla, že odlišnost nemusí být nutně překážkou a že i v momentech, kdy si připadáme, že nikam nepatříme, jsme vždy součástí něčeho většího. A také že dobré konce se opravdu dějí. Vystoupení bylo pohlazením pro děti i pro rodiče. Dojem z něj podtrhl hudební doprovod i zpěv loutkoherečky.
Představení, které v hustopečském kinosále odehrála den na to pro místní školku, se ubíralo trochu jiným směrem. Tajemná zahrada je pohádka s xenofobním přesahem, kde možná děti poprvé přijdou do kontaktu s operou. „A taky tam dostanou nálož v tom smyslu, že bychom neměli posuzovat lidi podle toho, jak vypadají nebo z jakého jsou prostředí a neházet je do jednoho pytle, protože ne vždy ten, kdo je jiný, je hned špatný a zlý,“ dodává Jana Vyšohlídová. -slam-