Okupují veřejné lavičky, zákon však neporušují. Pomoc nabízí sociální odbor

30. 7. 2024 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města
Lidé posedávající na veřejných lavičkách, často pod vlivem omamných látek, kteří u kolemjdoucích budí přinejmenším respekt. Problém všech velkých měst řeší i Hustopeče, nejbolavějším místem je autobusové nádraží a okolí nového supermarketu.


Pracovníci sociálního odboru pravidelně vyráží přímo do ulic a nabízí pomoc. „Do terénu vyrážíme opakovaně, obzvláště v letních měsících, kdy jsou ty skupinky větší a jsou na ulicích více vidět. Rozdáváme materiály s odkazy na konkrétní instituce a organizace. Známe konkrétní příběhy jednotlivých lidí, kteří tu posedávají, a víme, co mají za sebou. A můžu říci, že za ty roky, co to děláme, tak jsou případy, kdy této pomoci využili a posunuli se v životě dál. Ale musí chtít,“ popisuje práci v terénu Tomáš Laz, vedoucí sociálního odboru. 

Komunitu v Hustopečích tvoří lidé bez domova, lidé nezaměstnaní, drogově závislí, ale i lidé pracující s vlastním bydlením, kteří tu mají své přátele. Kolemjdoucí na ně často volají policii, zákony však neporušují. „Rozumím tomu, že třeba ženy nebo děti, které kolem nich prochází, tak se necítí úplně bezpečně. Já osobně tyto pocity nemám, ani když s nimi mluvíme. Oni se tu schází proto, že se spolu cítí v bezpečí, rozumí si, a právě to porozumění je to, co jim chybí od té širší veřejnosti,“ vysvětluje Laz.

V některých městech se snaží skupinky rozehnat odstraněním laviček, problémy to však neřeší. „Když odstraníme lavičky, odstraníme je pro všechny občany. A tyto skupinky se přesunou na trávník, chodníky, do jiných částí města. Občané mají pocit, že město to neřeší, ale je důležité říci, že jednoduché řešení neexistuje. My tento problém samozřejmě vidíme a hledáme možnosti, jak zasáhnout, ty jsou však velmi omezené, protože pokud tito lidé sami pomoc nepřijmou, nemůžeme je nutit. Veřejné prostory monitorujeme, dbáme na to, aby nedocházelo k násilnostem či vandalismu, ale vykázat je odtud nemůžeme,“ zdůraznil radní pro sociální oblast Michal Vejpustek.

Do sociálních či ekonomických problémů se v dnešní době dostává stále více rodin. Právě pomoc přímo v rodinách může zabránit shlukováním podobných komunit na ulicích. „Já už tuto práci v Hustopečích dělám osmnáct let a můžu říci, že ty skupinky se objevují a mizí v určitých sinusoidách. Netroufám si říci, jestli jsou větší, jestli lidí přibývá, ale určitě to souvisí se stavem a tlakem společnosti,“ odhaduje Laz. -nov-

odebírejte přes RSS