Na pozvání členů Klubu historiků a vlastivědy přijel dne 15. 5. 2019 do Hustopečí restaurátor a kurátor Historického oddělení Moravského Zemského Muzea v Brně Vlastimil Schildberger s přednáškou k 80. výročí akce Mӓrzwirbel, nepřesně překládané jako Operace březnový vítr, kterou byla v roce 1939 zahájena německá okupace našeho území.
Vlastimil Schildberger tak připomněl početnému publiku události, které předcházely nebo bezprostředně souvisely s vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava. Ve své přednášce historik přiblížil posluchačům problematiku existence četných národnostních nepokojů a vzrůstajícího vlivu Sudetoněmecké strany SpD v Československé republice koncem 30. let 20. století. Připomněl i okolnosti vzniku a dopad tzv. Mnichovské dohody ze dne 30. 9. 1938.
„Jejím následkem jsme byli nuceni vydat Německu ta území naší země, která obývalo více než 50% německých obyvatel,“ vysvětlil Vlastimil Schildberger události podzimu 1938. Nejvíce se však historik věnoval událostem z jara 1939 - akci Mӓrzwirbel. „Pod nátlakem německého říšského kancléře Adolfa Hitlera vyhlašuje Slovensko 14. 3. 1939 svou nezávislost. Ještě ten stejný den odjíždí do Berlína na setkání s Adolfem Hitlerem i československý prezident Emil Hácha, ale již 15. 3. 1939 v časných ranních hodinách je zde donucen podepsat dohodu o předání našeho území pod německou správu,“ uvedl historik.
„ Téhož dne brzy ráno dochází k obsazení naší země německými vojsky. Ve večerních hodinách, okolo 19. hodiny, už přijíždí Adolf Hitler do Prahy. Následující den, 16. 3. 1939, je vyhlášen Protektorát Čechy a Morava,“ shrnul historické události Vlastimil Schildberger.
Ve svém dalším výkladu historik připomněl také situaci v Brně, kam Adolf Hitler dorazil 17. 3. 1939. Atmosféru pak přiblížil i na dobových fotografiích. „Od německého vedení města Brna dostal Adolf Hitler dar, historickou právní knihu ze 14. Století. Dar ale odmítl, tak vzácná kniha zůstala v Brně,“ dodal na závěr Vlastimil Schildberger.
Renata Heklová