Ochotníci pobavili současným zpracováním starých her

6. 11. 2017 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video

Oblíbená přehlídka amatérských souborů Šmardovo sousedské divadlo je v rámci hustopečského kulturního podzimu již stálicí. Pravidelně se během ní představí ochotnické soubory ze širokého okolí.
Přehlídku zahájil ve čtvrtek 2. listopadu domácí divadelní soubor FOOR s představením Jeppe z Vršku. Námět pochází z 18. století, z pera dánského dramatika Ludviga Holberga. Divadelníci ho osvěžili a na pódiu si hraní užívali. Hra glosuje nešťastný zážitek Jeppeho, který se opije, a urození páni si pohrají s jeho životem. „Jeppe je dobrák od kosti a má citlivou duši. Nechce nikomu ublížit, bohužel má těžký život, ale s trochou dobrého alkoholu ho snáší,“ vtipkoval představitel hlavní role Zdeněk Tupý. Divadelní soubor FOOR posílila před touto hrou nová ochotnická krev. „Na divadelních prknech se stále cítím nejistě, ale s každým dalším představením se to zlepšuje,“ svěřil se nováček Tomáš Kopa.
V pátek 3. listopadu se na pódiu představil Divadelní soubor bratří Mrštíků z Boleradic, který v tomto roce zahájil již neuvěřitelnou 120. sezónu. K tomuto významného výročí si ochotníci připravili hru Kříž u potoka od Karolíny Světlé. Podle písemných zmínek je první to první hra, která se v Boleradicích hrála. „Tehdy v režii Cyrila Metoděje Hladkého a herců jednoty cyrilské. Letos jsem ji režírovala já,“ doplnila režisérka Iva Kahounová. Příběh vypráví o snaze zlomit rodinnou kletbu, dospívání, lásce a hranicích sebeobětování. „Zvolili jsme dramatizaci Pavla Ondrucha, která úplně neodpovídá románové předloze. Autor vybral pouze šest postav a soustředil se na jejich životní osudy. Myslím si, že je z toho svižné a moderní dílko,“ dodala Kahounová.

V sobotu 4. listopadu pokračoval festival dramatickým příběhem. Představení Maryša zahráli ochotníci z Divadla 6. května z Holešova. „Tento soubor vznikl v roce 1946, ale má dlouholetou tradici, protože v Holešově se divadlo hrálo mnohem dříve. Máme za sebou už hodně představení, nyní jsme se pustili do Maryši. Předlohu jsme hodně obnovili a pokrátili,“ řekla herečka Ivona Vávrová. Děj hry Maryša určitě není potřeba představovat, patří k vrcholům tvorby bratří Mrštíků. Dramatické téma neustále přitahuje a inscenace jsou často pozoruhodné. Tentokrát byly zajímavé kulisy i kostýmy. Divadelníci z Holešova se na festivalu představili poprvé, ale Hustopeče dobře znají, protože již několik let jsou součástí historického průvodu Burčákových slavností. „Byla jsem nadšená ze zvířátek, cechů a symbolů. Zapojila jsem se i do koulení beček. Myslím si, že to tady máte úžasně udělané,“ vzpomínala Vávrová.
Divadelní maraton zakončila v neděli 5. listopadu pohádka Čáry báby Cotkytle od Zdeňka Kozáka. Soubor Bezkamen Uherčice byl součástí Šmardova sousedského divadla již počtvrté. „Naše pohádka je o pomatené čarodějnici, která zapomíná kouzla. Hodně se v ní zpívá, je barevná a je napsaná tak, aby se bavili dospělí i děti,“ řekla herečka Radka Schardová.
Divadelním festivalem ožil společenský sál, který díky novému baru poskytl návštěvníkům další rozměr a nad sklenkou vína a chlebíčkem mohli vstřebávat kulturní zážitky.

-ves-

odebírejte přes RSS