Autor historických románů František Niedl zavítal do Literární kavárny. Do Hustopečí z Českých Budějovic přijel v úterý 20. září. Poprvé tady byl před třemi lety. Nyní si ho vyžádali čtenáři znovu. Jeho literární výpravy do období středověku prostě baví.
„O prázdninách jsem se trošku flákal. V dubnu vyšel první díl historické řady z doby Jana Lucemburského. Kniha začíná v roce 1310 a jmenuje se rytíři z Vřesova. Druhý díl vyjde teď v listopadu, to bude Růže a lev. A teď právě pracuji na třetím dílu s názvem Ve službách mocných,“ prozradil Niedl.
Nyní uznávaný a zavedený spisovatel před tím, než zakotvil u literatury, vystřídal mnohá zaměstnaní. Původní profesí elektrotechnik byl majitelem cestovní kanceláře, námořním kapitánem i učitelem autoškoly. Mezi vydáním jeho prvního a druhého románu uplynulo dlouhých 13 let. Žádné profese ale nelituje. Podle svých slov mu daly zkušenosti, díky nimž může zaujmout hlubší pohled. Ten se mu hodí třeba při náročné přípravě historických knih.
„Příprava je na historických románech to nejpracnější. Kdybych neměl historii tak rád, dělat bych to nemohl. Moji hrdinové jsou sice fiktivní, ale vedlejší postavy jako třeba Jan Lucemburský nebo Václav IV. jsou skuteční. Je to proto, že o známých panovnících už toho bylo napsáno mnoho a člověk už těžko přijde s něčím novým. Když si hrdinu vymyslím, můžu s ním daleko líp pracovat,“ podotkl spisovatel, jehož nejoblíbenějším historickým obdobím je středověk, hlavně pak gotika.
„Akorát to má jeden zádrhel. Středověk mám spojený s jakýmsi chladným ubytováním. Hrady i celé to období mi připadá hrozně studené. Nemůžu psát proto v létě,“ usmíval se Niedl.
Literární kavárny se v městské knihovně konají pravidelně už osmým rokem.
(Text a foto: Jana Rozková)