Zatímco původní výstava neměla vymezené téma, přizvaní autoři se museli popasovat s jasným zadáním. Mottem červnového pokračování výstavy je totiž Michael archanděl: ochránce Ukrajiny. „Smysl té práce byl v tom, že umělci se na dva měsíce zavřeli doma, mysleli na Ukrajinu, vysílali pozitivní myšlenky a tvořili. Dali průchod tomu všemu, co je při myšlenkách na Ukrajinu napadá. A vznikla z toho opravdu krásná díla,“ vysvětluje nápad výtvarník Marek Trizuljak.
Členové sdružení Quaerimus mají mezi sebou úzké přátelské vztahy a při tvorbě kladou důraz na prožitek. Proto jsou také vernisáže doprovázeny hudebním doprovodem uskupení Marian, které svou hudbu tvoří přímo na místě na základě prožitku z obrazů. „Hudba je natolik abstraktní médium, že skrze ni máme jako hudebníci a skladatelé možnost nabídnout posluchačům zapojení vlastní představivosti. nechceme jim říkat, co si mají myslet, co v nich hudba má vzbuzovat. Sami si v ní musí najít to, co je osloví,“ říká o hudbě hudební skladatel Ivo Medek.
Přestože jsou členové hudebního uskupení vystudovaní muzikanti a skladatelé, kteří jsou zvyklí na připravené notové partitury, podobná improvizační hudební setkání berou jako příjemný odpočinek. Jako celek působila slavnostní vernisáž velmi uvolněným dojmem a návštěvníci na sebe mohli nechat působit umění ve všech jeho formách. „Překvapilo mě, že každý z nás to téma Ukrajiny uchopil jinak, po svém. Jsou tu velkoformátové věci i miniatury. A všechny mají v sobě všechno, co by měla mít, takže to divák přijímá s radostí,“ usmíval se po vernisáži výtvarník Trizuljak.
Výstava sdružení
Quaerimus
potrvá v městské galerii do 16. června.
-slam-, -nov-