Muzeum překvapil mimořádný zájem o krojový seminář

8. 11. 2024 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Již desátý ročník odborného semináře o rekonstrukci kroje uspořádalo ve čtvrtek 7. listopadu Městské muzeum a galerie Hustopeče. Pozvání přijali významní hosté z řad etnografů, restaurátorů, historiků i umělců. Zájemců o celodenní program bylo na třicet. 


Před zaplněným sálem se probíralo mnoho témat. Z dopoledního programu zaujala přednáška PhDr. Romany Habartové o velmi úspěšné akci Den lidových krojů v Poslanecké sněmovně, který se vůbec poprvé konal letos v březnu. „Několik starostů mě oslovilo s tím, že by rádi v Poslanecké sněmovně vystavili mnou rekonstruované kroje, protože to je práce, které se věnuji již desítky let. A v průběhu příprav se to posunulo až k tomu výslednému efektu, kdy se kroje nejen vystavovaly, ale někteří poslanci si jej i oblékli. S tím samozřejmě souviselo i to, že jsme pro ně kroje museli ušít, což byla krásná práce. Těším se, že v příštím roce se akce zopakuje, chce díky ní získat více pozornosti obnově kulturních tradic a s tím související finanční podporu,“ zhodnotila Habartová.

Jedním z hlavních odpoledních hostů byl také uznávaný fotograf Václav Šilha, který do Hustopečí přivezl svou nedávno vydanou knihu Tradice v obrazech. Ta je unikátním souborem fotografií a dalších materiálů jednotlivých regionů Čech. „Na knize jsme pracovali více než tři roky a musím popravdě říci, že jsem vůbec netušil, do čeho jdu. myslel jsem, že kroje jsou výsadou Moravy a že když budu fotit kroje z Čech, bude to za pár dnů hotové. A v průběhu příprav jsme ale objevili, že i v různých oblastech Čech je široká škála krojů, které jsou třeba uložené v depozitářích muzeí a nám bylo ctí je obléci na živé lidi a ukázat je veřejnosti. Bylo to náročné, ale krásné a spolu s fotografiemi vznikla i spousta videí a nahrávek lidových písní, takže je to opravdu obsáhlý projekt o kterém jsem přesvědčený, že se nedá zopakovat i s oblastí Moravy, protože je tak kulturně bohatá, že by trvalo desítky let dát to takto dohromady,“ svěřil se fotograf.

Letošní ročník již osvědčeného semináře se mimořádně vydařil dokládá, že stále více lidí a spolků se chce zapojit do zachování a obnovy kulturních tradic svých regionů. „Musím říci, že od kolegů z muzeí v Uherském Hradišti nebo v Brně máme stejné postřehy. Lidé se zajímají, chtějí nosit kroje, chtějí znát svůj region a to je moc dobře,“ zhodnotila vedoucí Městského muzea a galerie Soňa Nezhodová. -nov-

odebírejte přes RSS