Muzeum pořídilo faksimili Muchovy kresby

1. 2. 2018 · 1 minuta čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Mucha konečně v Hustopečích! Tak zněl název poslední přednášky, kterou pořádalo Městské muzeum a galerie Hustopeče. Odkazoval k návratu Muchovy kresby zpět do města, pro které byla vytvořena. Muzeum nechalo vyhotovit faksimili, která bude součástí plánované expozice o Alfonsu Muchovi. O jejím vytváření přijel přednášet restaurátor Pavel Klimeš. „Specializuji se na restaurování obrazů na plátně a na dřevě. Také na polychromované plastiky,“ uvedl Klimeš.


V roce 1906 zhotovil Alfons Mucha perokresbu dívky v kyjovském kroji určenou na podílní list družstva Národního domu v Hustopečích. Dívka, s lipovým věncem na hlavě a s úlem v levé ruce, v kyjovském kroji připomíná doznívající plakátovou produkci Muchova pařížského období. Vytvořit přesnou faksimili byl náročný proces. „Technologie musela být téměř identická. Papír jsem musel uměle „zestařit“ tak, aby vypadal přes sto let starý. Kresebný materiál jsem identifikoval jako tuš. Hledal jsem i vhodný instrument na kreslení, kterým se ukázalo být tzv. dámské násadkové pero. Obával jsem se, že už nebude existovat, ale podařilo se ho najít. Při samotné kresbě bylo záludné to, že vlasové i mnohem silnější linie byly dělány stejným perem. Vyzkoušel jsem metodu přítlaku na pero a modlil jsem, abych na závěr neudělal kaňku. Musel bych začít znovu,“ popsal cestu k hotové faksimili Klimeš.
Vytvořit faksimili trvalo téměř dva měsíce. Kresbu provází Muchova silně stylizovaná dekorativnost, virtuózní kresebný přednes a všudypřítomný secesní rostlinný i geometrický ornament. „Je to bravurní kresba. Mucha byl v době, kdy ji maloval, už zralý a etablovaný umělec. Je to naprosto dokonalá záležitost. Měl jsem tu čest se vtělit do mistra a pokusit se ho velmi pokorně napodobit,“ řekl Klimeš.
O přednášku byl veliký zájem, návštěvníci se do přednáškového sálu muzea téměř nevešli.

-ves-

24672

 

odebírejte přes RSS