Podle něj mohou houby lidem posloužit podobně jako bylinky, dokonce mnohem intenzivněji. „Ten bonus spočívá v mnohem větším množství informací, které si houby z přírody berou. Houby fungují specifickým způsobem a proto jsou pro nás některé látky přirozeně biologicky dostupnější,“ zahájil své povídání Jirák.
Posluchači se dozvěděli nejen historická a odborná fakta o houbách, ale i praktické typy, jak a kde houby hledat i jak s nimi zacházet. Časté otázky posluchačů přednášek popularizátora celostní medicíny se točí kolem možností nahradit klasické léky a medikamenty právě houbami. „Na rovinu odpovídám, že v Evropské unii to nejde, ale ve světě je to běžné. My v Evropě se tváříme, že léčit mohou jedině léky, ale existují desítky tisíc studií, které prokazují opak,“ usmíval se tajemně Jirák, který přes 20 let studoval účinky hub v zahraničí a vychází z tradiční japonské medicíny.
Na závěr přednášky se mykolog svěřil s tím, že na Hustopečsko a Břeclavsko často jezdí houby sbírat. „Vy tu totiž máte úplně všechno. Houby se nejvíce vyskytují v listnatých lesích a tady rostou duby a buky, takže tu najdeme reishi, vějířovec, sýrovec, hlívy. Jezdíme sem opravdu často,“ uzavřel mykoterapeut s tím, že i přednášku v Hustopečích spojil se sběrem hub. Kde má svoje oblíbené lokality, to ale prozradit nechtěl. -nov-