Březen – to je již tradičně měsíc, který patří hlavně čtenářům. Knihovny po celé republice nabízejí v první jarní měsíc bohatý program. Výjimkou není ani ta hustopečská. Měsíc čtenářů vypukl v Městské knihovně Hustopeče naplno včera ve středu 4. března 2015. Začala burza knih, výstava fotografií a pro všechny zájemce byla také připravena přednáška o proměnách krajiny soutoku Moravy a Dyje.
Jan Miklín představil krajinu Pohanska
Za přednáškou i výstavou stojí břeclavský rodák, geograf a vášnivý cestovatel Jan Miklín. „Výstava nese název Strom solitér a jsou na ní k vidění asi čtyři desítky fotografií z oblasti soutoku Moravy a Dyje. Leitmotivem výstavy jsou staré solitérní duby, které jsou charakteristickou dominantou této oblasti. Na snímcích jsou ale i různá zvířata a rostliny,“ představil výstavu Jan Miklín.
Autor fotografií učí na Ostravské univerzitě budoucí geografy a kartografy a ve své dizertační práci se věnoval právě oblasti soutoku Moravy a Dyje. Kromě fotografií prezentovaných na výstavě, má však v šuplíku i snímky z mnoha koutů světa. Jeho fotografie se často objevují v přírodovědných a cestovatelských časopisech, je šéfredaktorem cestovatelského čtvrtletníku Travelfocus, spolupracuje s agenturou CzechTourism.
Výstava Strom solitér potrvá v knihovně do 27. března 2015.
[caption id="attachment_19378" align="alignnone" width="700"] Jan Miklín vystavuje v městské knihovně fotografie přírody z okolí Pohanska.[/caption]
Přednáška: Namísto solitérů husté lesy
Pro zájemce měl Jan Miklín včera (ve středu 4. března) připravenou i přednášku. Věnoval ji tématu své dizertační práce – Proměnám krajiny soutoku Moravy a Dyje. Ujít si ji nenechala zhruba dvacítka posluchačů.
„Hlavní změna, která se tam stala, je v lesním hospodaření. V roce 1938 a obecně i v 19. století tam bylo hodně řídkých lesů. Lesy byly tenkrát hodně otevřené, vypadaly podobně jako dnes například lednicko-valtický park, kde je hodně starých dubů. Během 20. století lesníci zintenzivnili hospodaření a teď už jsou tam lesy jen husté. Solitéry, které jsou právě vidět i na fotografiích, hodně mizí,“ shrnul geograf.
Knihy za pár korun
Plno však nebylo pouze na přednášce v učebně centra celoživotního vzdělávání, ale i v samotné knihovně. Odstartovala tam tradiční burza knih Čtenáři čtenářům. Vybírat si lidé mohou ze stovek starších i novějších knih s cenovkou od pěti do maximálně pár desítek korun.
„Nabízíme tady knížky, které jsme vyřadili z našeho fondu, i knihy, které přinesli lidé. Nechtěli je třeba hned vyhodit a takhle jim dali ještě poslední šanci,“ uvedla knihovnice Jana Unverdorbenová.
Knihy, které se neprodají, potom poputují do speciální školy. Děti si je zpracují tak, aby je mohly odevzdat do sběru starého papíru a vydělaly si tak pár korun.
Burza knih potrvá do 31. března 2015.
Literární kavárna i večer pro školu
Na březen knihovnice ale plánují ještě další akce. „Na 17. března jsme připravily literární kavárnu. Bude se konat od 16.00 hodin v knihovně a hostem bude brněnská začínající spisovatelka Blanka Hošková. Dále ještě chystáme takový večer pro základní školu Nádražní. Bude se týkat evropských zemí a cestopisů,“ pozvala Unverdorbenová.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 297, vychází v pátek 6.3.2015.
(Text a foto: Jana Rozková)
Měsíc čtenářů začal. Přednáškou, výstavou i burzou knih
5. 3. 2015 · 2 minuty čtení · 5 fotografí