Každý ročník bývá zaměřený na určité téma. Zatímco v uplynulých letech děti hledaly rozdíly mezi zázraky a kouzly, poznávaly svaté nebo počítaly svátosti, letos se vydaly poznat život i poslání maminky Pána Ježíše. „Přemýšleli jsme o tom, jaké téma letos zvolit. A protože jsme celý rok na dětských mších probírali téma Panny Marie, a proto, že letošní diecézní setkání mládeže bylo také na téma Panny Marie, zvolili jsme jej i my. Člověk si myslí, že o Panně Marii víme snad už všechno, ale opak je pravdou, což se potvrdilo i dnes,“ smál se hlavní organizátor Petr Najman, který na svých bedrech nosí i většinu dalších pastoračních akcí hustopečské farnosti.
Léty osvědčený harmonogram Děckanády zahrnuje dopolední skupinky, společný oběd, odpolední divadelní představení a závěrečnou bohoslužbu. Nejvíce času i energie však pořadatelům zabere příprava dopoledních stanovišť. „Jednak se musí vymyslet téma těch stanovišť, zajistit dobrovolníky, kteří je připraví, potřeba jsou i vlajkonoši, kteří s dětmi po stanovištích chodí a hlídají je. A všechno musí klapnout tak, aby každá skupinka měla dostatek času obejít všechna stanoviště. Letos jsme stanovišť měli 13 a putujících skupinek deset, takže to bylo náročné, ale povedlo se,“ oddechl si Petr při poledním obědě, když už bylo jasné, že nejtěžší část dne má za sebou.
Ještě před Covidem se setkání účastnilo téměř 200 dětí. Letos, po dvouleté pauze, jich do Hustopečí přijela třetina. Na významu ani atmosféře se však menší návštěvnost nepodepsala, možná právě naopak. „Vlastně je to i dobře, že si děti mohly Děckanádu prožít více komorněji. Ono se to vzhledem k tématu i hodilo. A my, pořadatelé, jsme si po covidové pauze měli možnost vyzkoušet, jestli jsme to nezapomněli, jestli jsme na něco nezapomněli,“ smál se Petr s lehkou nervozitou z toho, že za rok se celá akce bude opakovat, možná už opět v plné síle. -nov-