Africké Malawi bude v Hustopečích už asi navždy spojováno s bývalým pastorem Apoštolské církve Karlem Fridrichem, který právě sem směřoval své misijní cesty a humanitární pomoc. Zatímco jeho působení v hustopečském sboru skončilo před rokem, práce v Malawi pokračuje dál.
Už to bude rok, co od sboru Apoštolské církve v Hustopečích odešel po více než 20 letech na jiné působiště oblíbený pastor Karel Fridrich. Přestože se do Hustopečí občas vrací, málokdo ví, kde je mu dnes konec. Zeptali jsme se ho ve středu 30. září, kdy přijel s přednáškou o své misijní cestě do Malawi. „Já jsem teď zakotvil na Vysočině. Je tam krásná příroda, i když trochu chladno. Pracuji tam jako ředitel misijního konferenčního centra Immanuel, kde spolupracujeme s dětskými domovy a dalšími sociálně slabými skupinami. Malawi je ale srdeční záležitost a i z Vysočiny tuto práci dál rozvíjím. Mám tam dobré přátele a celý ten projekt jsme přetavili v organizaci Chapananga a stále tam fungujeme,“ rozzářil se Fridrich při povídání o své práci.
Právě do Malawi Fridrich už několik let pravidelně jezdí na misijní cesty a stejnou vášeň pomáhat vzbudil i v kazatelce Českobratrské církve evangelické Kateřině Rybárikové. „My jsme byli na přelomu ledna a února 2020 pozvaní do škol a všechny informace o tamějším školství pro mě byly hodně zajímavé. Ve třídách je třeba 60 až 80 dětí, nejsou lavice, sedí se na zemi nebo dokonce venku, protože ani místnosti nejsou dostatečně prostorné,“ popisuje své zkušenosti Rybáriková.
Protože naše země a celý svět momentálně ovládá strach z nákazy koronavirem, spoustu otázek se během večera točilo i kolem tohoto tématu. „Nikdo neví, jak to tam vlastně vypadá, protože se netestuje, nejsou ani výsledky. Prostě Afrika. Lidé tam mají jen dvě možnosti - buď jít do práce a třeba se nakazit, nebo zemřít hlady. A větší šanci mají přežít ten koronavirus,“ zvážněla Rybáriková.
„Oni to berou tak nějak po svém - koronavirus neviděli, tedy neexistuje. Víceméně ho ignorují, protože život a smrt je pro ně tak běžná a přirozená záležitost, denně tam umírají děti na malárii a další nemoci, takže koronavirus je nemůže překvapit,“ dodává k tomu Fridrich.
I přesto se oba církevní představitelé chystají do Malawi vrátit hned jak to situace dovolí. „Situace s cestováním a karanténami je složitá, člověk v podstatě nic neudělá, takže čekáme až budeme moci opět svobodně vyrazit,“ těší se Fridrich. -nov-