V sobotu 16. března připravila pro zájemce, nebo spíše zájemkyně, besedu na téma nemocí dětí. „Říká se, že děti kladou své zdraví na oltář rodiny. Máma, táta a dítě tvoří tzv. sociální dělohu a cokoliv se stane jednomu z nich, stane se všem. Většinou onemocní ten nejslabší článek, což je dítě. A to značí, že je něco špatně v celém systému,“ snažila se lékařka uvést posluchače do problematiky.
Všechny účastnice se shodly na tom, že nejčastějším problémem u jejich dětí jsou nespecifikované bolesti bříška. „Břicho je nejzvučnější rezonanční deska našich emocí, proto právě bolesti bříška. A co pomáhá? No hlavně dotek. S dítětem se potulit, nahřát bříško a začít se ptát co se děje ve škole, co prožívá. V psychosomatice je každý symptom velice cenný protože nám říká, že je něco špatně. Naším cílem není zbavit se symptomu, ale najít důvod, proč se to děje. Jsem dobře odpočatý, najedený, vyspaný? Ano? Pak se děje něco dalšího,“ vysvětlovala Juricová.
To, co se u malých dětí projevuje bolestí bříška se ve starším věku může projevit sebepoškozováním, poruchou příjmu potravy či změnami v chování. „Starší děti se snaží přetavit duševní bolest v bolest fyzickou, která je obecně okolím lépe přijímána, je lépe uvěřitelná. A řešení je v podstatě stejné. Nabídnout dítěti bezpečný prostor a čas, plně se mu věnovat a najít ten důvod,“ říká.
O psychosomatice již byla napsána spousta knih, které však nedokázaly spolehlivě vysvětlit vztah a vzájemné působení mysli a těla. Je proto důležité vlastní pozorování a vzdělávání. „Na psychosomatice je těžké to, že si každý z nás bude muset nají ten svůj důvod, proč se ty symptomy, nemoci objevují a řešit to. Za děti to musí řešit rodič. Většinou je řešení jednoduché, třeba více společného času, víc spolu mluvit, společně stolovat, odložit telefon z ruky,“ motivuje lékařka. -nov-