Nejstarší vystavované obrazy pochází z 19. století a nejmladší jsou dokonce z letošního roku. „Jedná se o zatím největší podobnou výstavu, jakou jsme tu kdy dělali, i když něco podobná akce se uskutečnila i před padesáti lety, kdy se slavilo 400 let od povýšení na město. Tehdy se vystavovalo ještě ve společenském domě,“ říká vedoucí Městského muzea a galerie Soňa Nezhodová.
Mezi vystavenými plátny, jejichž tématem jsou známí i neznáme kouty Hustopečí. najdete díla takových malířů, jakými byli třeba Jan Obšil nebo zakladatel prvního hustopečského výtvarného spolku Jaroslav Bedřich. Ze současných jmenujme například Antonína Vojtka, Marii Grůzovou či Jarmilu Milotovu, která se ve sběru obrazů na výstavu osobně angažovala. „Největší práci nám dalo sehnat obrazy právě od pana Bedřicha. Běhala jsem doslova po celém městě a hledala, kdo jeho obrazy vlastní. A podařilo se mi sehnat i některé další autory,“ usmívala se při vernisáži Milotová.
Nejčastějším motivem obrazů je pochopitelně Dukelské náměstí s radnicí a věží ať už původního nebo současného kostela. Najde se tu i několik unikátů, které stojí za zhlédnutí. „Jsou i díla neznámých autorů, některé z nich ukazují i panoramatické výhledy na Hustopeče. Dokonce jsme ve spolupráci s děkanem Janem Nekudou podařilo najít i jeden obraz Hustopečí, který byl uschován na faře, teď budeme dohledávat, kdo jej namaloval a kdy. Pravděpodobně pochází někdy z konce 19. století,“ ukazuje nenápadnou kresbu Nezhodová.
Výstava potrvá až do zářijových oslav. Už v průběhu srpna se však rozroste o originál ustavující listiny města, kterou v roce 1572 podepsal císař Maxmilián. „V září pak ještě do stálé expozice Hustopečských trhů připravujeme výstavu habánské keramiky, protože Hutterité, kteří jsou do Hustopečí pozváni z celého světa, projevili zájem se na ni podívat. Dnes se již výrobě keramiky nevěnují, ale tady na Moravě máme novokřtěnce stále spojené právě s keramikou,“ těší se na zářijové setkání Nezhodová. -nov-