Hustopeče oslavovaly minulost

17. 4. 2018 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video

V pondělí 16. dubna se v Hustopečí konaly dvě významné události odkazující k historii České republiky a Hustopečí. Před 73 lety osvobodila Rudá armáda město od nacistické okupace. Toto datum proto bylo záměrně vybráno pro vysazení lípy, kterými Jihomoravský kraj letos oslavuje sté výročí založení Československa akcí 100 lip – 100 oslav. „Naše lípa je v pořadí čtvrtá a jsem moc ráda, že s panem místostarostou budeme symbolicky sadit lípu právě zde,“ uvedla starostka Hana Potměšilová.


Lípa byla vysazena na náměstí T. G. Masaryka, kde pomyslně nahradila lípu svobody, kterou zde mezi lety 1918 - 1919 vysadili vlastenci na počest prvního československého samostatného státu. V roce 1938 ji podřezal člen Sudetoněmecké strany. „Prezident Tomáš Garrigue Masaryk je postavou, kterou máme s první republikou nejvíce spojenou. Byl to demokrat, který zde prožil nějaký čas a rád se sem vracel. Právě proto si myslím, že právě Hustopeče jsou tím místem, které by mělo na toto výročí vzpomenout,“ pokračovala Potměšilová.
O hudební doprovod oslav se postarala školní kapela Gymnázia T. G. Masaryka a stromu požehnal probošt Pavel Pacner z Mikulova, který zastoupil hustopečského děkana Jana Nekudu. „Požehnání bylo prosbou k Bohu za náš národ. Přál bych si, abychom poté, co jsme prožili hrůzy jako nacismus a komunismus, mohli my a naši potomci žít ve svobodné zemi,“ vysvětlil Pacner.
Poté se na městském hřbitově, kde je druhé největší pohřebiště Rudé armády v kraji, konal tradiční pietní akt k uctění památky padlých. Hustopeče byly nacisty okupovány od 8. října 1938. Rudoarmějci začali s osvobozovacím bojem v pondělí 16. dubna 1945 kolem deváté hodiny a brzy bylo rozhodnuto. „Dnes je také pondělí, jako během bojů před 73 lety. Je důležité uctít ty, kteří za nás položili život, abychom tady dnes mohli být my,“ podotkl místostarosta Bořivoj Švásta.
Pietní akt zahájili studenti velkopavlovického gymnázia recitačním a hudebním vystoupením v ruštině. Kromě zástupců města položili věnce k památníku Rudé armády i generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolaevich Budaev, atašé Karina Sultanová nebo Vlastimil Němeček ze Společnosti Ludvíka Svobody pro jižní Moravu. Proslovy zúčastněných se obracely k minulosti i budoucnosti. „Na toto pohřebiště jezdím už desítky let. Považuji za svoji povinnost poklonit se památce všem, kteří nám před lety přinesli svobodu,“ řekl plukovník ve výslužbě Vlastimil Němeček.
Na pohřebišti Rudé armády v Hustopečích bylo pohřbeno 1875 vojáků. Památník navštěvují pravidelně příbuzní padlých. Na závěr pietního aktu všichni přítomní drželi minutu ticha.

-ves-

 

odebírejte přes RSS