Hřbitovem zazněla čestná salva obětem války

19. 4. 2021 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Z města

V pondělí 16. dubna 1945 v 9 hodin ráno začaly v Hustopečích osvobozovací boje mezi Rudou armádou a v té době již ustupujícími nacisty. O 4 hodiny později bylo hotovo. Dodnes si Hustopeče každoročně připomínají památku padlých vojáků i všech obětí druhé světové války. Letos podruhé díky bezpečnostním opatřením ve značně komornější sestavě.


Za dodržení všech bezpečnostních nařízení se letos opět sešli na hřbitově Rudé armády v Hustopečích zástupci města, ruského velvyslanectví, ruského konzulátu a dalších historických organizací, aby oslavili památku padlých vojáků, kteří položili život v bojích druhé světové války. „Hustopeče byly osvobozeny 16. dubna 1945 a každý rok si tuto událost připomínáme. Právě u nás totiž máme pohřebiště, kam byli svezeni padlí sovětští vojáci nejen z Hustopečska, ale i Břeclavska a Mikulovska, takže je to rozsáhlé území a vzpomínkových aktů se vždy účastní i starostové a zástupci z těchto lokalit. Letos už podruhé je to však díky koronaviru velmi komorní,“ posteskla si starostka Hana Potměšilová.

Přesto se podařilo uctít památku padlých rudoarmějců kromě tradičního pokládání věnců také čestnou stráží v dobových uniformách a salvou, kterou vystřelili členové klubu vojenské historie odění do kozáckých uniforem. „Jsme tu zejména proto, že si připomínáme výročí osvobození Československa od fašismu a myslím si, že je to událost, která se týkala a týká nás všech,“ vysvětlil svou účast vedoucí skupiny Rex - Vojenská historie, který se svými kolegy držel u památníku čestnou stráž v dobových uniformách.

Již začátkem roku přibylo u hustopečského památníku 12 žulových desek, na kterých jsou vypsána jména všech zde pochovaných vojáků. Obnovy se dočkali i jmenovky na pomníčcích důstojníků. „Ruská strana přišla s nápadem, že by vypsala jména padlých vojáků, jejichž ostatky jsou uloženy v hromadném hrobě v okolí mohyly tak, aby nebyli anonymní. Jména důstojníků jsou totiž vypsána na pomníčcích, ale o těch ostatních se toho moc nevědělo. Teď si je tu příbuzní mohou třeba i dohledat,“ popisuje důvod instalace nových desek starostka.

Za normálních okolností by se pietního aktu účastnila i širší veřejnost a žáci místních škol. Právě těm je, dle tajemníka konzulátu, důležité připomínat a objasňovat tuto část historie. „Je dobře, když na taková místa přichází děti se svými rodiči a ptají se na to, kdo byli ti lidé a proč jsou tu pohřbeni. A naším úkolem je zachovat pravdu o světové válce a o všech událostech tak, jak se skutečně staly, aby se chyby minulosti už nikdy neopakovaly,“ pronesl tajemník ruského konzulátu v Brně Georgij Akajemov. -nov-

odebírejte přes RSS