Bálint Karosi ocenil hustopečské varhany

28. 6. 2022 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video

Jeden z posledních koncertů letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae se odehrál v pátek 24. června v kostele sv. Václava v Hustopečích. Pozvání do České republiky přijal jeden z nejuznávanějších interpretů Johanna Sebastiana Bacha, varhanní virtuos Balint Karosi ze Spojených států amerických. 


„Asi hned poznáte, že nemám typicky americké jméno. Pocházím z Budapešti, kde jsem také začal studovat hru na klarinet. Ale už dvacet let působím a žiji v New Yorku, odkud vyjíždím koncertoval na různá místa po světě,“ dodává virtuos s tím, že podobných festivalů, jako je Concentus Moravia, ve světě moc není. „Festivaly po celém světě se odehrávají na známých, ověřených místech. Nikde jsem ještě neviděl, že by se festival s tak kvalitním programem hrál na malých, často dosud neobjevených scénách. Je to pro mě inspirace, přál bych si něco podobného i ve státech.“ 

Při pohledu na suverenitu a lehkost, s jakou Karosi ovládá monstrózní varhany hustopečského kostela by nikdo neřekl, že se původně věnoval studiu na o poznání menší nástroj. „Ještě v Budapešti jsem začal studovat hru na klarinet. Dokonce jsem jako klarinetista získal druhé místo v soutěži klarinetistů na festivalu Pražské jaro u vás v Česku v roce 2001. Při studiích jsem hrál v kvintetu, který prezentoval skladby Johanna Sebastiana Bacha, původně napsané pro varhany. A mě strašně zajímalo, jak ty skladby znějí zahrané na ten původní nástroj. Vzal jsem si lekce hry na varhany tak to celé začalo,“ směje se Karosi. 

Už dvacet let tak Karosi zkoumá a interpretuje Bachovu hudbu. A stále je z čeho čerpat. „Bach je pro mě naprosto zásadní. A je mi ctí, že si mohu zahrát na varhany v Hustopečích. Byl jsem velmi překvapený, jak nádherný instrument to je. Když mi řekli, že pochází z roku 1997, tak jsem se připravoval na moderní zvuk novodobých varhan, ale když jsem si na ně zahrál a slyšel ten nádherný starodávný zvuk, tak musím smeknout před staviteli těchto varhan. Bach by měl radost,“ troufá si říct se Karosi.

Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach je považován za jednoho z největších hudebních géniů všech dob a dodnes jeho hudba inspiruje hudební svět. „Bach je nekonečná studnice inspirace. Jeho tvorba je natolik komplexní, že si nedovedu představit, čím by se dala překonat. Jeho skladby mají tolik vrstev, že se dají použít jak při výuce malých dětí, tak pro celé symfonické orchestry. Jste-li věřící, cítíte z nich víru. Nejste-li věřící, ohromí vás ta vášeň a majestátnost melodií. I moderní hudba čerpá z jeho skladeb. Nepřestává mě uchvacovat,“ přiznává Karosi. -nov-

odebírejte přes RSS