Za zavřenými dveřmi: V městském muzeu a galerii

17. 2. 2021 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video

Kvůli bezpečnostním opatřením jsou již několik týdnů uzavřena místa, kam jsme byli zvyklí běžně chodit ať už za zábavou či vzděláním. Co se děje za jejich zavřenými dveřmi a na co se můžete těšit, až se zase otevřou? Minule jsme vám otevřeli dveře do knihovny, nyní pokračujeme v městském muzeu a galerii.


Nad hustopečským náměstím v renesančním domě „U Synků“ sídlí od roku 1999 muzeum a galerie města Hustopeče. Jeho dveře jsou momentálně pro veřejnost uzavřeny, jsme však rádi, že se nám podařilo navštívit vedoucí muzea Mgr. Soňu Nezhodovou, Ph.D., která se s námi podělila o informaci, jak v současné době muzeum a galerie funguje a jaké jsou jeho plány do budoucna. „Muzeum funguje, akorát je bohužel nepřístupné veřejnosti, ale neustále se zpracovávají badatelské dotazy a návštěvníci-badatelé mají v nějakém režimu umožněn přístup. Jinak jsme museli zrušit spoustu přednášek a výstav, protože skutečnost je taková, jaká je,“ říká vedoucí muzea. Jedním ze spolků, spolupracující s muzeem, je výtvarná skupina Alfons, které čekala výstava s jejich kolegy z Otrokovic a Vídně. „Rakouská kurátorka tohoto projektu navrhla, že jelikož i u nich je situace nevyzpytatelná, že v tomto roce se výstava uskuteční formou katalogu,“ dodává Nezhodová. S katalogem, který by měl být hotov v červnu tohoto roku, jsou spojeny náročné překlady a korektury, takže se v muzeu opravdu nenudí. Ještě v únoru však čeká Hustopeče významné výročí, tušíte jaké?

„K 60. výročí pádu věže kostela se připravuje pro facebookové stránky muzea seriál, který připomíná osudy budovy a souvislosti v nichž žila stavěna, věřím, že to Hustopečany osloví. Jinak všechny výstavy rušíme. Počítáme s tím, že v dubnu bude výstava žáků hustopečských škol. Ta je tradiční a zatím nám hustopečské školy přislíbily účast,“ doufá vedoucí muzea. V dlouhodobějším horizontu vše směřuje k příštímu roku, který slibuje nabitý program. „Zmínila bych 450. výročí povýšení Hustopečí na město, 700 let od doby, kdy město patřilo cisterciačkám na Starém Brně, tedy odkoupení Hustopečí dvojnásobnou královnou Eliškou Rejčkou, a 400. výročí vyhnání novokřtěnců, kteří v Hustopečích vytvořili odnož, která žije doteď, tzv. huterské bratry,“ popisuje plány do budoucna paní Nezhodová. Plány jsou tedy velké a věříme, že se na oslavách těchto výročí již setkáme a budeme moci zavítat i do muzejní kavárny, která je připravena a na své otevření netrpělivě čeká.

-vyh-

odebírejte přes RSS