Novinky v hustopečské nemocnici

25. 7. 2019 · 3 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video

Nemocnice je důležitou institucí, která významně zvyšuje kvalitu života v našem městě a denně sem přivádí množství lidí z okolních obcí. Ta hustopečská patří mezi sedm nemocnic, jejichž zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Od 1. července 1. 7. byl vedením hustopečské nemocnice pověřen Petr Baťka, který je zároveň ředitelem břeclavské nemocnice.


Kvalifikovaný personál nemocnice pečuje o pacienty na několika odděleních. V druhém patře hlavní budovy se nachází interní oddělení. Druhým lůžkovým oddělením jsou ošetřovatelská lůžka poskytující následnou péči. Je tvořeno čtyřmi stanicemi s celkem pětadevadesáti lůžky ve dvou patrech.
Ve zrekonstruované budově bývalé vrátnice nalevo od hlavního vchodu ordinuje
kardiologická a kožní ambulance, která patří nemocnici, stejně jako gastroenterologická ambulance v budově polikliniky, která patří městu. Řada specializovaných ambulancí funguje v přízemí hlavní budovy, vedle chirurgické ambulance ortopedická a urologická, dále interní, cévní a diabetologická.

Na místě původní jednotky intenzivní péče bylo nedávno vybudováno moderní ambulantní rehabilitační pracoviště. Každý den tu pod dohledem fyzioterapeutek cvičí desítky pacientů, dalším pomáhají procedury na řadě speciálních přístrojů.
„Máme tady přístroje magnetoterapii, mechanoterapii, elektrostimulaci a elektrogymnastiku, vířivky horních končetin, dolních končetin, dále různé přístroje, na kterých se dají volit programy specializované na daný bolestivý stav nebo problém,“ popsala vybavení oddělení fyzioterapeutka Kateřina Hánová

V nově zřízeném stacionáři ve druhém patře hlavní budovy pomáhají nemocným od bolestí pohybového aparátu účinnou formou analgetických infuzí. Denně zde na šesti lůžkách ošetří až 18 pacientů. Před první návštěvou je třeba doporučení praktického lékaře, případně specialisty ortopeda nebo neurologa. Pacient pět až sedm dní po sobě dochází do nemocnice, kde je mu během zhruba dvou hodin aplikována infuse. Ambulantní forma léčby je oblíbená především u mladší generace. „Mladým lidem to vyhovuje, u starších jsou s dojížděním spojena rizika, proto je lépe léčba za hospitalizace,“ vysvětlil náměstek ředitele pro léčebnou a preventivní péči Petr Kovář.

Důležitou službou, kterou hustopečská nemocnice poskytuje , je lékařská služba první pomoci pro dospělé. Pohotovost funguje v prostorách chirurgické ambulance ve všední dny od půl čtvrté do desíti hodin večer. O víkendu a během svátků jsou tu pacientům k dispozici od osmi do dvaceti hodin.
„ Specifické pro hustopečskou pohotovost pro dospělé je to, že v ní pracuje osm lékařů se specializací chirurga, jinde tyto služby zabezpečují praktičtí lékaři,“ prozradil Kovář.
Na pohotovosti vám ošetří řezné i tržné rány, zlomeniny sádrově zafixují a v případě potřeby i reponují. Službukonající lékaři si poradí také s bolestmi břicha, alergickými reakcemi a běžnými nemocemi dýchacích cest. Pacienti se závažnějšími poraněními anebo akutním interním onemocněním jsou odesíláni do nemocnice v Břeclavi nebo Brně. Lidé s těžšími alergickými reakcemi, akutními problémy s hypertenzí či bolestí na hrudi jsou přijímáni na interní oddělení hustopečské nemocnice.
Dětským pacientům hustopečská pohotovost není primárně určena, nicméně menší poranění zde chirurgové ošetří i dětem.
Nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, která se v současné době staví vedle polikliniky, je na nemocnici zcela nezávislá. Nicméně pokud záchranka vyhodnotí, že konkrétní případ tu jsou schopni ošetřit, může se stát, že pacienta přivezou na interní nebo chirurgickou ambulanci hustopečské nemocnice.

V rámci zkvalitňování péče nemocnice obnovuje a modernizuje své přístrojové vybavení. „Na RTG pracovišti máme nový rentgenový přístroj italské výroby, od kterého si slibujeme kvalitnější zobrazování snímků. Navíc ulehčuje přesun pacienta z lůžka na vyšetřovací stůl,“ pochlubil se Kovář. Ještě letos nemocnice pořídí nový defibrilátor a ergometrický systém na interní oddělení. Na nákup přístroje k diagnostice pacientů s kardiovaskulárními onemocněními v hodnotě 240 tisíc, přispělo město Hustopeče stotisícovou částkou. Zhruba půl milionu korun si vyžádá nová telefonní ústředna. Brzy bude dokončena i rekonstrukce hlavního výtahu za 450 tisíc korun. Nedávno byl zakoupen také nový zahradní traktor, který pomůže při údržbě celého areálu. Řadou investic chce nemocnice zlepšit své služby a přispět k větší spokojenosti pacientů.

-kam-

 

odebírejte přes RSS