Muzeum otevírá stálou expozici a plánuje nové výstavy

22. 2. 2018 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Kultura

Městské muzeum a galerie Hustopeče chce návštěvníkům přinášet nové zážitky, podněty a zamyšlení, proto přichází s další nabídkou atraktivních výstav. Kromě tradičních, pravidelně se opakujících expozic, jako jsou například výstavy studentů místních škol, Fotoklubu Hustopeče nebo výtvarného spolku Alfons, připravuje galerie mimořádné události. „Prvního března začne výstava Pod povrchem ornamentu. Vychází z dlouhodobé spolupráce s Kristýnou Petříčkovou, které vede ateliér Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně,“ uvedla vedoucí muzea Soňa Nezhodová. Na výstavě se kromě pedagožky představí i několik jejích studentů. „Budou prezentovat oděvní i šperkařskou tvorbu. Poprvé se zde představí i místní rodačka Adéla Malendová, která ukáže svůj koncept luže. Výstava bude vrcholem naší národopisné činnosti, protože každoročně pořádáme seminář zaměřený na rekonstrukci kroje a možnosti její aplikace v praxi,“ dodala.


Každoročně se největší výstava koná během letních prázdnin. Autorská expozice muzea ponese název Hustopeče před sto lety. „Diváci se seznámí s tím, jak proběhly události vzniku Československa v Hustopečích, co tato éra pro město znamenala a jakým způsobem se její stopy dochovaly do současnosti. Na výstavě spolupracujeme s Fotoklubem Hustopeče,“ vysvětlila Nezhodová. Tato výstava bude zároveň odkazovat k letošnímu stému výročí vzniku Československa, které je pevně spjato s prezidentem T. G. Masarykem, proto bude doplněná o fotografie z jeho legendární návštěvy z roku 1924, která se jmenovala Prezident mezi svými.
Podzim v galerii se ponese ve znamení přeshraniční spolupráce, tentokrát s umělci ze Slovenska. „V září se představí keramik a výtvarník Andrej Frič a v říjnu kaligrafička Pavla Šoltisová a šperkař Karol Weisslechner,“ řekla Nezhodová.
Muzeum návštěvníkům dále nabízí i dvě stálé expozice: Dějiny města a Hustopečské trhy. Druhá jmenovaná výstava je zaměřená na tradici hustopečských trhů, které patřily k nejslavnějším na Moravě. Její součástí jsou i rekonstrukce krojů a nově je zde i kroj hustopečských měšťanů.
Navíc se bude otevírat třetí stálá výstava. „Vrchol tohoto roku bude otevření stálé expozice Osvobození 1945, které by se mělo uskutečnit 16. dubna, což je výročí osvobození města,“ podotkla Nezhodová. Expozice bude obsahovat sbírku, kterou celoživotně kompletoval Jaroslav Babáček. Navíc bude doplněná o libreto, interaktivní prvky, které zaujmou děti, a informace o vojácích, kteří se na osvobození podíleli. „Výstava se bude snažit o to, aby si každý návštěvník dokázal představit, jak to tehdy vypadalo. Jakou oběť přinesli osvoboditelé, kteří jsou dnes neznámí,“ uzavřela Nezhodová.

-ves-

 

odebírejte přes RSS