Humorná bitva Ořechovského divadla

3. 4. 2017 · 1 minuta čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Na představení Ořechovského divadla čekal v Hustopečích plný sál. Poslední březnový pátek zde odehrálo hru Jak Švédové léta páně 1645 Brno marně dobývali aneb bylo nebylo. Ořechovské ochotnické divadlo existuje přesně 114 let, současný soubor spolu hraje již 43 let a v Hustopečích hrál již mnohokrát. Příležitost vidět svůj oblíbený divadelní spolek si nenechalo ujít mnoho diváků.
Rozvernou komedii o marném dobývání Brna švédskými vojáky za třicetileté války nacvičili ochotníci v roce 2004. „Hráli jsme ji pak minimálně pět sezón a objeli s ní celou republiku, dokonce ve Švédsku jsme byli. Na přání příznivců jsme se k ní před dvěma lety vrátili,“ vzpomínal Vlastimil Peška, autor a režisér v jedné osobě.
Hra vtipně glosuje starý a stále přežívající nešvar, kterým je překrucování dějinných faktů. Za jejím vznikem stálo setkání autora se Švédem Hansem Eriksonem, který napsal naivní knížku o tom, jak Švédové dobývali Brno. „Dal mi svou knihu, ať ji zdramatizuji. Vybral jsem z ní humornější pasáže a z nich vymyslel příběh,“ vysvětlil Peška.   


Děj hry se odehrává na pozadí známé brněnské pověsti o předčasném zazvonění poledne na brněnském Petrově, díky kterému Švédové ukončili bitvu, a Brno tak nebylo dobyto. Ve hře zazní osm jazyků, protože švédský generál Torstenson měl v armádě žoldáky hovořící mnoha jazyky. Představení je navíc velmi muzikální. Vlastimil Peška zkomponoval hudbu v duchu moravských lidových balad a kramářských písní. A jaká je divácky nejoblíbenější scéna? „Myslím si, že to bude samotný boj, kdy létají koule. Mám pocit, že tato scéna herce i diváky nejvíc baví,“ uzavřel Peška.   

-ves-

odebírejte přes RSS